Sodes Proje Toplantısı İstanbul’da Yapıldı

Ekleme Tarihi 24.6.2013

Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenen (SODES) Sosyal Destek Programı özellikle yoksulluk ve sosyal imkanlarda erişimde sıkıntı yaşayan; çocuklar, gençler, kadınlar, işsizler, yoksullar, göç etmişler ve kentlerin gecekondu bölgelerinde yaşayan bireyler ve grupları kapsamaktadır.

SODES kapsamındaki çalışmalar toplumsal hayata etkin şekilde katılmakta zorluklarla karşılaşan bu kesimler için yeni fırsatlar oluşturmakta ve bu kesimin kendine olan güvenini artırarak toplumsal yaşamın daha sağlıklı bir şekilde işlemesine yardımcı olmaktadır.
SODES bu yönüyle uygulandığı illerden başlayarak ulusal düzeyde sosyal restorasyonun gerçekleşmesine katkıda bulunmaktadır.
İstanbul’da yapılan Sosyal Destek Programı (SODES) değerlendirilmesi tanıtım toplantısına Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile Aile ile Sosyal Politikalar Bakanı Fatma ŞAHİN’in de katıldığı toplantıya Konfederasyonumuzu Genel Sekreter Yardımcımız Abdullah ALBUNAR temsil etmiştir.
 
Doğu ve Güneydoğu illerimizin bir kısmında da uygulanan SODES kapsamında hazırlanacak projeler için Valiliklerde oluşturulan Proje Değerlendirme Komisyonu’na müracaat edilerek bu proje kapsamında çalışma yapılabilecektir.
www.sodes.gov.tr internet adresinden de geniş açıklamalar bulabilirsiniz.
 
 
PROJENİN UYGULANDIĞI İLLER :
Adana ,Adıyaman ,Ağrı ,Ardahan,Batman,Bayburt, Bingöl ,Bitlis ,Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Erzincan,Gaziantep,Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Kahramanmaraş, Kars, Kilis, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Osmaniye,Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Van olmak üzere 30 ilde gerçekleşmiştir.
 
UYGULANAN PROJELER:
İlmek ilmek gelecek projesi ,işitme engelliler iletişim projesi ,spor ile sağlıklı ve mutlu gelecek projesi,tarım çocukları okul projesi ,damlalar projesi ,engelsiz yaşam projesi ,karadağ mesire alanı projesi ,mahalli futbol ligi projesi ,sen de katıl projesi ,Ağrı gençleri meslek ediniyor projesi ,engelli gençlerimizi sporla topluma kazandırma projesi ,gören engeller projesi ,mikro adımlar projesi ,bende bir çocuğum diğerleri gibi elimden tutsun büyüklerim ,bende parkımda oynamak istiyorum ,Esob ile Sodes elele esnaflar eğitme projesi , Sodes ile öğrenmek daha eğlenceli projesi ,girişimci kadınlar projesi , sokak yıldızları projesi ,kültür sanat evi genç dokunuşlar projesi ,sokaklarda değil eğitim merkezinde projesi, sinema günleri projesi, kalpler bisikletle çarpıyor projesi ,kınalı eller sanat yoğuruyor projesi,  sağlık destek merkezi projesi,tohum ektik çiçek topladık projesi,ana ben geldim projesi,3 saniye projesi, sanayiciyim bilinçliyim projesi, bir şans verin bin hayat kurtulsun projesi, istihdam odaklı kent atölyesi projesi, doğuyorum korusu projesi ,ipekten dokunuşlar projesi, mobil ekip güçlendirme projesi , nasırlı ellerimle ekmeğimi kazanıyorum,yalnız değilsiniz projesi, engelli sanat yapıyor aileler bilinçleniyor projesi…  gibi bir çok proje yer almaktadır.
 
 
SPOR DALINDA YAPILAN ÖRNEK PROJELER
ADANA
SPOR İLE SAĞLIKLI VE MUTLU GELECEK PROJESİ:
Proje yılı :2011
Proje türü :Kültür sanat ve spor dalında yapılan bir projedir.
Proje tutarı :101.775 TL.’dir.
Proje amacı : Okullarda imkanları kısıtlı 100 çocuğun sporla kente uyumlarının artırılması
sağlamak.
100 öğrenci ,10 eğitmen ve toplam 10 ay sürüyor.
100 öğrenci hafta da 2 gün bir buçuk saatlik basketbol eğitimi alıyorlar.
KAZANIM: SODES verdiği destekle kimsesiz çocuklara spor gibi hem keyifli hem de faydalı bir dal uzatmış oldu.
 
AĞRI
ENGELLİ GENÇLERİMİZİ SPORLA TOPLUMA KAZANDIRMA
Proje yılı :2010
Proje türü :Sosyal içerme
Proje Tutarı :46.500 TL.
Proje amacı :50 İşitme engelli gencin topluma kazandırılması,özgüvenlerinin artması ve
başarmanın keyfini yaşamalarını sağlamak.
İşitme engelli 50 faydalanıcının 4 ayrı takım oluşturarak 2 antrenör eşliğinde iki ay eğitim
alarak şehir stadında maç yapmaları sağlamaktır.
KAZANIM:İşitme engelli çocukların ortak kaderi evlerinde kapalı dünyada yaşamak gerçeğini değiştirilmiş ve sosyalleşmeleri sağlanmıştır.
 
TUNCELİ
SPORLA GELEN HAYAT PROJESİ
Proje yılı :2011
Proje türü :Kültür sanat ve spor
Proje tutarı :169.646 TL.
Proje amacı :128 çocuğun beden zihin ,ruh ve duygu bakımından dengeli ve sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlamak
Basketbola 36 kişi, futbola 34 kişi, voleybola 16 kişi ,karateye 22 kişi okçuluğa 20 kişi ilgi göstermiş ve antrenörler tarafından eğitim almıştır.
KAZANIM:Tunceli de bulunan hazır tesislerin daha faal kullanılması sağlanmış ve gençlere spor dalları sevdirilmiştir.
 
 

Gazi Mahallesi Silahtar Cad. No:104 Yenimahalle / ANKARA

0(312) 425 30 57

0(312) 417 33 74

info@taskk.org.tr

Yazılım&Tasarım OMEDYA
Tüm Hakları Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu'na aittir.