81. BÜYÜK ATATÜRK KOŞUSU TAMAMLANDI

81. BÜYÜK ATATÜRK KOŞUSU TAMAMLANDI
Eklenme Tarihi : 28 Aralık 2016 Çarşamba
Okunma Sayısı : 857

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Ankara'ya gelişi nedeniyle her yıl düzenlenen 81. Büyük Atatürk Koşusu'nu, bu yıl kadınlarda Elif Karabulut, erkeklerde ise Etiyopyalı Fetene Alemu Regasa kazandı.

Dikmen’den başlayıp Ankara Garı önünde sonuçlanan 81. Büyük Atatürk Koşusu’nun startı, saat 14:00’te verildi. Yaklaşık yarım saat süren koşu 3 derece hava sıcaklığında ve kuru bir havada gerçekleşti. Startla birlikte ilk kilometrede öne çıkan beşli grup içinde yer alan İstanbul Beştelsiz Kulübü’nden Fetene Alemu Regasa, yarışın yarıdan fazlasını tek başına koştu. Beşinci kez bu yarışa katılan Regasa, 10.8 kilometrelik yarışta son çizgiye 30:02’lik derecesiyle geldi.
Milli atlet Muzaffer Bayram, 30:19 ile ikinciliği elde ederken, bir başka Etiyopyalı Assefa Tola da 30:53 koşarak üçüncü sırada finiş gördü.
Kadınlarda ise milli atlet Elif Karabulut, 34:33’lük dereceyle birinciliği alırken, iki yıl öncenin galibi Sabahat Akpınar, 34:49 koşarak finişe ikinci sırada ulaştı. Yarışta 35 dakikanın altında finiş gören diğer kadın atlet Şeyma Yıldız ise 34:59 ile üçüncülüğü elde etti.
800’ün üzerinde kaydın olduğu 81. Büyük Atatürk Koşusu’nda erkeklerde 442 atlet, kadınlarda ise 110 atlet finişe ulaştı.
Koşunun startını Ankara Vali Yardımcısı Fatih Ahmet KURT, Gençlik ve  Spor Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İbrahim ÖZEKİNCİ,  Spor Genel Müdür Yardımcısı Murat Kocakaya, TAF Başkanı Fatih ÇİNTİMAR, Ankara Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Dr. Burhan Başoğlu ve Ankara Gornizon Komutanlığından Albay İsmail KARATASI verdi.
Yarışmanın ödül töreni Ankara Spor Salonunda gerçekleşti. Erkek ve Bayanlarda ilk 10'a giren sporculara Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından Kupa, Madalya, Atletizm Federasyonu tarafından para ödülü, Konfederasyonumuz tarafından altın ödülü verildi. 
 
Ödül alan sporculara ödülleri Ankara Vali Yardımcısı Fatih Ahmet KURT, Gençlik ve  Spor Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İbrahim ÖZEKİNCİ,  Spor Genel Müdür Yardımcısı Murat Kocakaya, Ankara Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Dr. Burhan Başoğlu, Ankara Gornizon Komutanlığından Albay İsmail KARATASI, 25. Dönem Milletvekili olan ve koşuya katılan Mahmut Sami MALLI, Ankara ASKF Başkanı Murat KANDAZOĞLU, TASKK Genel Sekreter Yardımcısı Abdullah ALBUNAR, TAF Genel Sekreteri Fahrettin YILDIZ ve diğer protokol tarafından verildi.