BAKAN OSMAN AŞKIN BAK, KYK TEMATİK KIŞ KAMPLARI AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİ

BAKAN OSMAN AŞKIN BAK, KYK TEMATİK KIŞ KAMPLARI AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİ
Eklenme Tarihi : 17 Ocak 2018 Çarşamba
Okunma Sayısı : 354

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun (KYK) 12 ilde 12 temayla başlattığı 3. Tematik Kış Kampı'nın açılışını Kocaeli’de gerçekleştirdi.

 KYK'nın 12 ayrı dalda düzenlediği kış kamplarının önemli olduğunu vurgulayan Bakan Osman Aşkın  Bak, kampların bu yıl üçüncüsünün gerçekleştirildiğini belirterek, “Kocaeli'deki kamp programında Ar-Ge İnovasyon (Yapay Zeka) teması ele alınacak. Bilgi çağında bilgiyi yöneten, en iyi şekilde değerlendiren ülkeler öne geçecek. Ülkeler Ar-Ge, inovasyon, yapay zekaya yapılan yatırımlarla dünyada yerini alacak" dedi.

Gençlerin bir ülkenin geleceği olduğunu dile getiren Bakan Osman Aşkın Bak, "Türkiye'nin büyümeye, gelişmeye ihtiyacı var. Sizler bizim geleceğimizsiniz. Bize araştıran, yeni buluşlar, çalışmalar yapan gençler lazım. Sayın Cumhurbaşkanımız özellikle gençlere, araştırmaya, geliştirmeye büyük önem veriyor. Özellikle de teknolojinin gelişmesi için çok çaba sarf ediyor” şeklinde konuştu.

“Cumhurbaşkanımızın bizlere aşıladığı en önemli şey; öz güven”

“Ülkemizin bulunduğu coğrafyada zor şartlar var. Bu zor şartlarda ayakta durabilmek için güçlü olmamız lazım” diyen Bakan Osman Aşkın Bak, sözlerine şöyle devam etti:

“Bilişim, yazılım sektörlerinde, uzay, savunma sanayilerinde çok güçlü olmamız lazım. AK Parti iktidara gelmeden önce savunma sanayisinde yerlilik payı yüzde 25'lerdeydi, bugün yüzde 75'lerin üzerinde. Ar-Ge'ye yapılan yatırımlar ortada. İnsansız hava araçlarını almak için adeta yalvarıyorduk. Çeşitli bahanelerle yazılımını vermiyorlardı. Şimdi Türk girişimcisi, Türk mühendisleri çok daha iyilerini yapıyor. Uzaya uydu yolladık. Bunların hepsi Türk mühendislerinin başarısıyla... Burada bir zihinsel dönüşüm var. Cumhurbaşkanımızın bizlere aşıladığı en önemli şey; öz güven. Öz güven sizi yapabilecek, başarabilecek güce, yetkiye kavuşturur. Artık Türkiye olarak yüksek teknolojiye geçmek durumundayız. Bu yüksek teknolojiye geçişin de kapısı inovasyon, girişimcilik ve Ar-Ge'den geçiyor. Ülke olarak sanayi sürecimizi arttırmamız, geliştirmemiz gerekiyor. Teknoloji gücü ve bilimsel güç, en önemli konum.'' 

“Gençlerimize güveniyoruz”

KYK'da gençlerin yalnızca barınma ve gıda ihtiyacı karşılanan bir ilişki olmasını istemediklerini belirten Bakan Osman Aşkın Bak, ''Hayatta onlara faydalı olacak pek çok konuyu öğrenme sürecinde birlikte olmak istiyoruz. İletişim, edebiyat, hukuk, spor, İslam sanatları, halkla ilişkiler, inovasyon kampları var. KYK’da kalan öğrencilerimizin robot yapmasını, robotlarını, teknolojiyi yarıştırmasını istiyoruz. Gençlik merkezlerimizde çocuklarımız robot yapıyor. Artık bu seviyedeyiz. Bu ülkenin ufkunun açılması için bunlara ihtiyaç var. Gençlerimize güveniyoruz. Ülkenin büyümesi, gelişmesi için çaba gösteriyorlar. Sanayicilerimiz yatırım yapıyor, devletimiz çalışıyor. Bu coğrafyada güçlü kalacağız. Etrafımızdaki olayları, yapılmak istenen oyunları, planları görüyorsunuz. Bu coğrafyadaki en önemli güç gençlerimiz'' diyerek sözlerini tamamladı.