Türk yüzücülerden tarihe geçen başarı

Ekleme Tarihi 30.7.2019

Türk yüzücüler, dünyanın en önemli ve zor parkurlarından biri olan İrlanda ile İskoçya arasındaki Kuzey Kanalı'nı ilk kez yüzerek, tarihe geçti. 35 kilometrelik parkuru, solo olarak 13 saat 55 dakikada geçen Kamil Resa Alsaran, Kuzey Kanalı'nı solo geçen 67'nci kişi olurken; Emre Deliveli, Yasemin Bagana, Deniz Kayadelen ve İranlı Raha Akhavan'dan oluşan grup ise 12 saat 14 dakikalık dereceyle etabı tamamladı.

Kuzey Kanalı'nı yüzerek geçmek üzere dün İrlanda'da bir araya gelen Türk yüzücüler, son hazırlıklarını tamamladı. İrlanda ile İskoçya arasında 35 kilometrelik kanalı iki ayrı kategoride geçmeyi hedefleyen sporculardan 58 yaşındaki Kamil Resa Alsaran solo yüzdü. Emre Deliveli, Yasemin Bagana, Deniz Kayadelen ve Raha Akhavan'dan oluşan 'Çılgın Türkler' adlı ekip ise grup kategoride yüzdü.

Sabah saatlerinde verilen startla kulaç atmaya başlayan yüzücüler, heyecanlı bir sürecin ardından İskoçya kıyılarına ulaştı. Su sıcaklığının 12 ile 14 derece arasında olduğu Kuzey Kanalı'nı Kamil Resa Alsaran, 13 saat 55 dakikada yüzdü. Alsaran, solo olarak Kuzey Kanalı'nı geçen dünyada 67'nci kişi oldu. Her saat bir kişinin yüzdüğü 'Çılgın Türkler' grubu ise etabı 12 saat 14 dakikada tamamlamayı başardı. Zorlu etap boyunca yüzücüleri, içinde sağlık heyeti ve hakem olan bir tekne de takip etti. Parkuru başarıyla geçen yüzücüler, duygularını Demirören Haber Ajansı (DHA) ile paylaştı.

Gazi Mahallesi Silahtar Cad. No:104 Yenimahalle / ANKARA

0(312) 425 30 57

0(312) 417 33 74

info@taskk.org.tr

Yazılım&Tasarım OMEDYA
Tüm Hakları Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu'na aittir.