Engelli Kısa Mesafe Koşusu ve Süratin Bilimi

Antrenörlük tecrübesinin, vizyonun, engel geçiş ve kısa mesafe koşusu hakkındaki 20 ve 21. yüzyılın en büyük birikimlerin paylaşıldığı bilgi havuzunu sunan “Engelli Kısa Mesafe ve Sürat Bilimi”nin 2. baskısı içinde bulunanlar benim istek ve arzularımdır.

Bu kitabın 3 amacı vardır. Birincisi engel geçiş bilimi; her bir engelli kısa mesafe koşusu ve her bir kısa mesafe koşu branşında başarılı olmak için gereken biyomekaniği, fizyolojiyi ve psikolojiyi çalışmaktır. Daha ayrıntılı materyaller, metinler ve makalelerle çalışarak bilgiyi genişletmesi antrenöre “engel geçişin büyük şeması hakkındaki gerçeğe yakınlaşma” becerisini ve antrenmanın mevcut çevrede beklenen etkilerini görebilme becerisini verir. Sürat ise engel geçme şemasının uzantısının bir parçası olarak içerisine dahil edilmiştir.

Antrenör nehre atılınca dışarı gitmek için küçük dalgalanmalar saçan küçük bir taş gibidir. Bu dalgalanmaların ne kadar uzayarak dışarı gideceğini bilemezsin. Fakat o devam eder. Her birimiz o taştır. Atletizmin gerçek şemasını yakalamak, rüyalarını ve başarılarını ortaya çıkarmak için enerjimiz, bilgimiz ve etkimiz dokunur. Pek çok genç atlete antrenörlük yapmanın “sanatı” budur. Hepimiz kendimize ait eşsiz şeylere sahibiz. Her birimiz atletin rüyasının dört yol ağzında bulunuyoruz. Biz onu yapabiliriz. Biz farkı ortaya koyabiliriz. Bu kitabın ikinci amacı onu okuyanın eksik yönleriyle köprü kurmak ve bilimi sanata uygulamaktır.

Bu kitabın geçmiş baskıları Kanada’nın NCCP eğitim ve sertifika programıyla uyumludur. Bu yeni baskı özellikle atletizm başlangıç düzeyini aşan kısa mesafe koşu ve engelli kısa mesafe koşu branşlarına özel yazılmıştır. Bu materyal ulusal ve uluslararası tüm düzeylerde uygulananlara izin verecektir. İçinde uzunca bir yaşam taahhüdünün, engel branşları vizyonunun ve sürat gelişiminin gerçek olacağı bir rüya olan bu kitapta sizin her birinize ulaşmaktan ve paylaşmaktan çok büyük şeref duyuyorum.

Gazi Mahallesi Silahtar Cad. No:104 Yenimahalle / ANKARA

0(312) 425 30 57

0(312) 417 33 74

info@taskk.org.tr

Yazılım&Tasarım OMEDYA
Tüm Hakları Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu'na aittir.