Amatör Spor Haftası Ankara’da Coşkuyla Kutlandı

07-13 Ekim 2019 tarihlerinde 81 il’de kutlanan Amatör Spor Haftası Ankara’da Gençlik ve Spor Bakanı Dr. M. Muharrem KASAPOĞLU, Spor Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet BAYKAN, TASKK Genel Başkanı Ali DÜŞMEZ, 26 branş Federasyon Başkanları, Spor Genel Müdürlüğü bürokratları, TASKK yöneticileri, ASKF Başkan ve üyelerinin katılımıyla düzenlendi.

10 Ekim 2019, Per

Halk oyunları gösterileri ile açılışı yapılan programda branş Federasyonları adına Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız TÜLAY, TASKK Genel Başkanı Ali DÜŞMEZ, Spor Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet BAYKAN ve son olarak Gençlik ve Spor Bakanı Dr. M. Muharrem KASAPOĞLU birer konuşma yaptılar.

Bakan Kasapoğlu yaptığı konuşmada Barış Pınarı Harekatı’na değinerek, Mehmetçiğe, kahraman ordumuza muzafferiyet temennisinde bulundu. Bakan Kasapoğlu, “Kadınıyla erkeğiyle, yaşlısıyla genciyle spor yapan bir toplum olmak zorundayız. Özellikle kadınlarımızı ve gençlerimizi spora teşvik edeceğiz. Burada en büyük görev bizlere ve sizlere düşüyor. Her alanda hem şampiyonlar yetiştireceğiz hem de spor yapan bir toplum olarak, spor ülkesi olarak birlikte yürüyeceğiz.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın salondaki misafirlere selamlarını ileterek konuşmasını sürdüren Bakan Kasapoğlu, "Spor, birleştirici ve beraberliğe vesile olan bir olgu, bir araç. İçimizde olduğumuz günler her günden daha fazla birliğe beraberliğe ihtiyacımız olan günler. Bu nedenle böyle bir günde Amatör Spor Haftası'nı kutlamamız önemli bir mesaj. Çünkü spor birleştiren ve bir araya getiren bir güç. O yüzden o vesileyle her birimize çok önemli görevler düşüyor." değerlendirmesinde bulundu.

 "Sayın Cumhurbaşkanımız amatörlerin içinden gelen bir lider." diyen Kasapoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kendilerinin spora ve sporcuya verdiği önemi belediye başkanlığından itibaren gördük. Bu süreci gerçekleştirdi. O günden sonra tesisleşme ülkemizde hakim ve egemen oldu. 18 yıldaki tesisleşmeyi her yerde ifade ediyor ve göğsümü gere gere söylüyorum. Dünyada başka bir örneği yok. Biz Bakanlık olarak İstanbul dahil Büyükşehirlerimizdeki tesisleri iyileştirme ve yeni tesis kazandırılması konusunda gerekli çalışmaları yapıyoruz. Lisanslı sporcu sayısında da ciddi bir kazanım var. Amacımız bu çıtayı sizlerle birlikte çok daha yükseklere taşımak. Çünkü sizler gönüllü bir teşekkül, sıradan bir gönüllü teşekkül değil, en büyük gönüllü organizasyonu olarak hakikaten çok stratejik, çok ehemmiyet taşıyan bir kurumun temsilcilerisiniz. O yüzden sizlerle el ele vereceğiz."

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, sporda kadının önemine dikkati çekerek, "Kadınları spora teşvik edeceğiz." dedi.

Her hanede birden fazla sporcu yetiştirmeleri gerektiğini anlatan Kasapoğlu, "Spor ailede başlıyor. Sporun ailedeki temel taşı da kadınlarımız. Kadınlarımızı spora teşvik edeceğiz. Kadının spor yaptığı toplumda ben tüm toplumun spora olan ilgisinin ve bağlantısının daha güçlü olacağını düşünüyorum. Kadın odaklı spor stratejimizi de bugün de sizlerle paylaşmak istiyorum. Sporu isteyen herkesin ayağına götüreceğiz." şeklinde görüşlerini paylaştı.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, şöyle devam etti:

"Sizler sporun can damarısınız, hayat kaynağısınız. O yüzden son 18 yılda çok ciddi bir şekilde destekledik. Eksiklerimiz yok mu, elbette var. Desteklerin sayısını arttırıp yukarılara taşıyacağız. Kadınıyla erkeğiyle, yaşlısıyla genciyle spor yapan bir toplum olmak zorundayız. Burada da en büyük görev bizlere ve sizlere düşüyor. Her alanda hem şampiyonlar yetiştireceğiz hem de spor yapan bir toplum olarak, spor ülkesi olarak birlikte yürüyeceğiz." dedi

 

Spor Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Baykan’da yaptığı konuşmada “2012 yılından beri düzenlenen Amatör Spor Haftası’na TASKK ve ASKF’ler önemli bir destek vermektedirler. TASKK’ın başarılı 100 sporcuya her yıl burs vermek için hazırlık yaptığını biliyorum. Kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Genel Başkanı Ali Düşmez’de yaptığı konuşmada “ Sayın Bakanım, değerli konuklar, sevgili dava arkadaşlarım bugün vatanımızın güvenliğini sağlamak, terör tehdidini bertaraf etmek, bölgeye barış ve huzur getirmek için başlatılan Barış Pınarı adını verdiğimiz harekata topyekün destek veriyoruz, harekat içinde evlatlarımız var, rabbim onları korusun, yar ve yardımcıları olsun diyerek sözlerime başlamak istiyorum.

Sayın Cumhurbaşkanımız her platform da ben amatörlerden geldim diye ifade etmektedir.  Sayın Cumhurbaşkanımızınamatör sporu iyi bildiğini ifade eden Düşmez, “Amatör sporun tam merkezinden gelen, her adımını bilen bir Cumhurbaşkanına, lidere sahibiz” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın amatör spora olan desteklerinin önemine dikkati çeken Düşmez buradan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a bir kez daha 81 ilimizdeki amatörler adına şükranlarımı sunuyor, teşekkür ediyorum, destekleriyle Türk sporu gelişerek büyümeye devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

“Amatör spor kulüpleri çok değerli. Kulüplerimiz altyapıda spora önemli katkılar vermeye devam ediyor.

Amatör branşlarda eğitim konusunda önemli eksikliğimiz var. Bu eksikliğin giderilmesi için çalışıyoruz. Son yıllarda spor tesisi yapımı konusunda önemli başarılar elde edildi. Amatör futbolda büyümenin önündeki tek engel tesis sıkıntımız. Özellikle İstanbul, Kocaeli, Ankara gibi büyük kentlerimizin merkezlerinde futbol sahası eksikliklerimiz var. Seyirci tribünleri olan butik sahalara ihtiyacımız var. İnanıyorum ki Sayın Bakanımızın da destekleriyle bu eksikliklerde giderilecektir" dedi.

Sayın Bakanımızın her aradığımızda çıkması, her derdimizi aktarabilmemizin bizim için çok değerli olduğunu huzurda tekrar ifade etmek istiyor, kendisine saygılarımı ve sevgilerimi sunuyorum.

Biz ASKF’ler olarak 81 ilde hizmet yapıyoruz, bizim bir hayalimiz var Sayın Bakanım, TFF ile yaptığımız işbirliğini diğer branş federasyonları ile de yapmak istiyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken hepinize en güzel günleri temenni ediyor, CenabAllah’dan hem ülkemize, hemde vatanımıza birlik ve beraberlik vermesini diliyor, hepinizi Cenab-ı Allah’a emanet ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.    

Konuşmaların ardından 7 bölgeyi temsilen 7 ilimizin hazırlamış olduğu plaketler ilgili ilin ASKF Başkanları ve TASKK Genel Başkan Yardımcıları tarafından Bakan Dr. M. Muharrem KASAPOĞLU’ na törenle verildi.

Tüm Türkiye’den 1.000 civarında amatör spor gönüllüsü spor adamının katılımıyla düzenlenen organizasyon büyük bir coşkuyla tamamlandı.

Tüm hakları Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu'na aittir.