Bakan Kasapoğlu, İstanbul Amatör Spor Kulüp Temsilcileriyle Biraraya Geldi

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İstanbul'da amatör spor kulüplerinin yöneticileriyle biraraya geldi.

18 Aralık 2019, Çar

İstinye'deki Orhan Saka Amatörler Evi'nde gerçekleştirilen ''Amatörler Buluşması''na Bakan Kasapoğlu'nun yanı sıra TFF Başkan Vekili ve Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Genel Başkanı, TFF Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Ali Düşmez ile TFF Temsilciler Kurulu Başkanı Dr. Abdurrahman Arıcı'nın yanı sıra tüm amatör spor yöneticileri katıldı.

Bakan Kasapoğlu Amatörler buluşmasında yaptığı konuşmada, gerek Anadolu'da gerek İstanbul'da spora ve gençlere hizmet eden amatör spor kulüpleri camiasının misyonunun çok önemli olduğunu vurgulayarak, "Bakanlık olarak sizlerin hem yanınızda olduk hem de önünüzü açmak için tüm imkanları seferber ettik. Bundan sonraki süreçte bir ve beraber olacağız. Gelecek yılın bütçesi için parlamentomuza müteşekkiriz. Sporcular ve gençlerimiz bizler ve insanlık için önemli. 2020 bütçesi vesilesiyle her gencimizin hukuku bize emanettir. Ne gençlerimizin hukukunu çiğnetiriz ne de kimsenin gençlerimizi istismar etmesine müsaade ederiz" ifadelerini kullandı.

Amatör spor kulüplerinin başarılı olmasının uluslararası alandaki başarıların yolunu açtığını belirten Bakan Kasapoğlu, "18 yılda Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde önemli aşama kat ettik. Spor camiasından gelen bir lider olması, spora ve sporcuya verdiği ehemmiyet hepimizin malumu. Gerek altyapı gerekse lisanslı sporcu noktasında 18 yılda nereden nereye geldiğimizi hepiniz biliyorsunuz. İkinin birden büyük olduğu gibi inşallah her gün bir adım ileri gideceğiz. Sporcularımız karakter, yetenek olarak yüksek gayeleri, hedefleri olan gençler. Elimizi taşın altına koymaktan çekinmeyeceğiz. Daha çok çalışacağız, daha başarılı olacağız" değerlendirmesinde bulundu.
Tüm bireylerin sporla buluştuğu, spor kültürünün yaygınlaştığı bir toplum olma yolunda ilerlediklerini vurgulayan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, "Tarihi adımlar atıyoruz. Çalışma arkadaşlarıma müteşekkirim. Sporcularımızın spor ve eğitim arasında hangisine devam edelim şeklinde ikilemi vardı. Bu ikileme son verdik. Gençlerimizin spor hayatına devam ederken istedikleri kariyeri sürdürmeleri için vakıf üniversitelerimizle onları destekleme konusunda mutabakata vardık. Onlara sporu bıraktıklarında devam edebilecekleri bir kariyer imkânı sunacağız. Sporcularımızın arkasındaki ailelere de ne kadar teşekkür etsek az" yorumunu yaptı.

Amatör spor kulüpleri camiasının, tüm dünyaya örnek şekilde akademik çalışma gerektiren bir hikâye olduğunu ifade eden Bakan Kasapoğlu, "2020 yılında bakanlığımızla amatör spor kulüpleri camiasını güçlü ilişkilerle göreceksiniz. İlişkilerimizi 2020'de çok güzel aşamalara getireceğimizin müjdesini veriyorum. Sporun birleştiren ruhuyla tüm kötülüklerin üstüne gideceğiz. Tüm bağımlılıkların üstesinden sizlerle birlikte geleceğiz. Belediye ve sivil toplum örgütleriyle iş birliğini artırmamız lazım. İhtiyacımız olan insan kaynağını, yeni gençlerimizi yetiştiriyor olmamız gerekiyor. Bu çıtayı sizlerle birlikte yükselteceğiz. Yarının sporcularını, yıldızlarını her branşta yetiştirme adına kalitemizi, inancımızı pekiştireceğiz. Bu kutlu yolda beraber yürüyeceğiz" şeklinde görüş belirtti.

Baykan: "Sporun gücü uyuşturucuyu, terörü yenecek"

Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, sicil lisans ve antrenör yönetmeliği ile sporcuların tam burslu öğretim görmesinin Türk sporu adına önemli adımlar olduğunu aktararak, "Amatörlerin çatısı altındaki samimiyet ve sıcaklık, her yerde görülmesi mümkün olmayan bir durum. Buradaki herkes, kendi ailesini, çocuklarını ihmal ederek hizmet vermeye çalışan fedakar insanlar. Sporun gücü uyuşturucuyu, terörü yenecek. Buradaki herkes bir terör ve bağımlılık savaşçısı. Desteğin, hizmetin her türlüsünü hak eden arkadaşlarımız. Geçen yıl Sayın Bakanımızın başlattığı yardım almamış hiçbir kulüp kalmayacak düşüncesinden hareketle eksik kalan yardımların tamamlanması vesilesiyle buradayız. Sayın Bakan'ımıza desteklerinden dolayı teşekkürlerimi iletiyorum" şeklinde konuştu.

TASKK Genel Başkanı Ali Düşmez de desteklerinden dolayı Bakan Kasapoğlu'na teşekkür ederek, "Bu süreci değerli buluyorum. Böyle toplantılarla köprü kurabiliyoruz. Bu ortamı bizlere hazırladığınız için çok değerli başkanlarıma, destek veren yöneticilere müteşekkirim. Amatör kulüpler olarak spora katkı vermek istiyoruz. Futbol ve futbol dışında tüm branşlarda hizmete amadeyiz. Bu hizmete gönüllülük ediyoruz. Butik futbol sahalarına, mahalle sahalarına ihtiyacımız var. Diğer branşlarda da gençlerimize sağlıklı spor yaptırabilmek için sahalara ihtiyacımız olduğunu yineliyorum. O sürecin başladığını da biliyorum" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Bakan Kasapoğlu, 462 amatör spor kulübüne toplam yardım miktarını simgeleyen 2 milyon 632 bin 750 liralık Temsili Çek'i amatör spor kulüpleri adına Genel Başkan Ali Düşmez'e takdim ederek amatör spor kulübü başkanlarına Teşekkür Belgesi verdi. Ali Düşmez ise Bakan Kasapoğlu'na isminin yazılı olduğu 34 numaralı milli takım forması ve plaket takdim etti.

Tüm hakları Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu'na aittir.