''erzurum 2011'' Meşalesi İzmir'de

Ekleme Tarihi 15.7.2011

Erzurum'da yapılacak 25. Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları'nın meşalesi İzmir'e getirildi.

engelliler katıldı. Yürüyüşe katılanlar tarafından taşınan meşale, Cumhuriyet Meydanı'nda hazırlanan platforma konuldu. Gençlik ve Spor İzmir İl Müdürü Sabri Sadıklar, yaptığı konuşmada, İstanbul'da başlayan yürüyüşün İzmir'de devam ettiğini anlatarak, 27 Ocak-6 Şubat arasında düzenlenecek kış oyunlarının, Türkiye'nin tanıtımına katkı sağlayacağını söyledi.Türkiye'nin spordaki gücünü her geçen gün artırdığını belirten Sadıklar, 25. Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları'nın, daha büyük organizasyonların Türkiye'de düzenlenmesinin önünü açacağını ifade etti. Universiade TIR'ı ve meşale, etkinlikler kapsamında Erzurum yolculuğunda 19 ili ziyaret edecek. Gidilen illerdeki üniversitelerde şölenler düzenlenecek.

ERZURUM REKORLA FİSU TARİHİNE GEÇTİ
27 Ocak-6 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek Erzurum 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları, katılımcı ülke sayısıyla FISU tarihine geçti. Oyunlara katılacak ülke sayısı 58’e yükselirken, Rusya 263 kişilik sporcu ve teknik heyetiyle organizasyonun en kalabalık kafilesini oluşturacak. 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’na artık sayılı günler kaldı. Oyunlar için inşa edilen tesisler tamamlanırken, tesislerin çevre düzenlemelerinde ise son noktaya gelindi.Türk spor tarihinin en büyük yatırımıyla gerçekleştirilecek organizasyona katılacak ülke sayısı da her geçen gün artarak devam ediyor. 27 Ocak-6 Şubat 2011 tarihinde Erzurum’da gerçekleştirilecek 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’na katılacak ülke sayısı, Bosna-Hersek’in başvurusuyla 58’e yükseldi.

REKOR ERZURUM’DA
25.Dünya Üniversiteler Kış Oyunları için Ocak ayında FISU’ya üye 153 ülkeye gönderilen davet mektubu ve katılım niyet formlarına şu ana kadar 58 ülkeden ilgili federasyonlar geri dönüş yaptı. Erzurum 2011 Kış Oyunlar için son başvuru Bosna Hersek tarafından gerçekleştirilirken, bugüne kadar yapılan kış oyunlarında en fazla katılım 50 ülkeyle Avusturya Innsbruck olarak belirlenmişti. Erzurum 2011 Kış Oyunları için ülke akreditasyon işlemleri Aralık ayı sonuna kadar devam ederken, katılımcı ülke sayısının ise 60’ı geçeceği tahmin ediliyor.

EN FAZLA SPORCU RUSYA’DAN
Uluslararası Üniversite Sporları Federasyonu (FISU) tarihinin en geniş ülke katılımıyla gerçekleştirilecek Erzurum 2011 Kış Oyunları’na, en fazla sporcuyla katılacak ülkeler; Rusya (263), Türkiye (234) ve Çin (157) olarak belirlendi. Oyunlara en az sporcu sayısıyla katılacak ülkeler ise sırasıyla: Malezya (1), Meksika (1) ve 2’şer sporcuyla Danimarka ve Azerbaycan. Erzurum ve Türkiye’nin kış sporu ve turizmine katkı sağlayacak önemli bir dönüm noktası olarak görülen organizasyon sırasında kentte 3 bini sporcu, 3 bini gönüllü olmak üzere 6 bin kişinin ağırlanması planlanıyor. Oyunlar için Erzurum’da inşa edilen tesislerin tamamı bitirilirken, tesisler civarında başlatılan çevre düzenlemeleri ise
tamamlanmak üzere.

 

Gazi Mahallesi Silahtar Cad. No:104 Yenimahalle / ANKARA

0(312) 425 30 57

0(312) 417 33 74

info@taskk.org.tr

Yazılım&Tasarım OMEDYA
Tüm Hakları Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu'na aittir.