Erzurum 2011 Üniversiteler Kış Oyunları Haberleri

Ekleme Tarihi 15.7.2011

KILLIAN: "ERZURUM HAZIR" Uluslararası Üniversite Sporları Federasyonu (FISU) Başkanı Goerge Killian, ''Erzurum, kış oyunlarına hem tesisler açısından hem de organizasyon bakımından hazır'' dedi.

Erzurum'da bulunan Killian, Palan Otel'de basına kapalı olarak düzenlenen FISU İcra Kurulu Toplantısı'nın ardından, yaptığı açıklamada, Erzurum'da 25. Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları için inşa edilen tesisleri, yapılış sürecinden beri takip ettiğini belirterek, buradaki tesislerle Erzurum'un dünyadaki sayılı kış sporları merkezlerinden birisi haline geldiğini söyledi.Tesisleri çok beğendiğini ifade eden Killian, ''Erzurum, kış oyunlarına hem tesisler açısından hem de organizasyon bakımından hazır. Türk yetkililerinin sunduğu ilerleme raporlarında da bunu gördüm. Kış oyunları için çok güzel tesisler yapılmış. Ben özellikle atlama kulelerini çok beğendim. Diyebilirim ki, Erzurum'daki atlama kuleleri dünyanın en güzel atlama kuleleri olmuş'' şeklinde konuştu.25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'na rekor düzeyde bir katılım olacağına da dikkati çeken Killian, şunları kaydetti: ''Oyunlara 58 farklı ülkeden 2 bin 550 sporcu katılacak. Sporcular kafileler halinde gelmeye başladı. Bütün ülkeler oyunların açılış seremonisini görmek istiyor. Yarına kadar oyunlara katılacak sporcuların büyük çoğunluğu gelmiş olacak. Oyunlara rekor düzeyde katılımın olması Erzurum için muhteşem bir şey.''

"ERZURUM'A KAR YAĞACAK''
Killian, Erzurum'a kar yağmamasıyla ilgili olarak da ''Meteorolojiye göre, Erzurum'a kar yağacak. Türk yetkilileri, zaten kar sıkıntısına karşın tesislerde gerekli önlemleri almış durumdalar. Suni kar yağdırılıyor. Yetkililerin de bana söylediğine göre herhangi bir problem olmayacak. Kar yağmamasının herhangi bir problem yaratacağını düşünmüyorum'' diye konuştu.Kış Oyunlarını çok güzel bir şekilde yapacaklarını dile getiren Killian, tüm Türk vatandaşlarını oyunları izlemeye davet etti. Özellikle bölge halkına bu oyunları izlemesini tavsiye eden Killian, ''Bu oyunlar, Erzurum için muhteşem bir organizasyon, Erzurum vatandaşı için büyük bir fırsat, bunu iyi değerlendirmesi lazım. Bu organizasyona katılsınlar. Bu bölgede, yaklaşık 100 bin kilometrelik alanı kapsayan Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki bütün Türk vatandaşları, buraya davet ediyorum. Bu, hayatlarında belki ilk defa görebilecekleri bir organizasyon'' dedi.Oyunlara katılacak yabancı ülke sporcularıyla Türk öğrencilerin de arasında bir kaynaşma olacağını, bunun özellikle Türk halkı için büyük önem taşıdığını ifade eden Killian, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Birçok genç insan ilk defa çocuklarıyla beraber Türkiye'ye geliyor ve Türkçe bilmiyorlar. Üniversite öğrencileri olarak buraya gelen diğer farklı ülkelerdeki üniversite öğrencilerine kendilerini tanıtıp, el sıkışsın. Bu çok önemli bir nokta. Onlar kendi ülkelerine gittiklerinde, yakınları 'Türkiye'de neler yaşadın' diye sorduklarında, 'çok güzeldi' diyebilecekler. Çünkü Türk insanı olarak misafirliğinizi gösterdiğiniz zaman onların hoşuna gidecektir. Biz Türk halkı ile çok güzel ilişkiler oluşturabiliriz.''

''UNIVERSIADE OYUNLARI, OLİMPİYATLARA DOĞRU ATILAN İLK ADIMDIR''
Killian, Erzurum'un kısa sürede 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'na hazır hale geldiğini belirterek, şöyle konuştu: ''UNIVERSIADE oyunları, olimpiyatlara doğru atılan ilk adımdır. Erzurum'un, bu muhteşem tesislerle 2011 Kış Oyunları sonrasında, Kış Olimpiyatlarına da ev sahipliği yapması mümkündür. Biz burada bebek gibiyiz. Bebekler nasıl ilk adımı atıyorsa UNIVERSIADE ile de ilk adımımızı atmış bulunuyoruz.''Erzurum'un dünyada artık bilinen bir kış sporları merkezi olduğunu vurgulayan Killian, Erzurum'un şu anda dünyada en iyi kış sporları merkezi olarak 18. sırada gösterildiğini, Kış Oyunlarının ardından da 16. sıraya yerleşeceğine inandığını sözlerine ekledi.

HEYECAN DORUKTA
Erzurum'da Kış Oyunları için geriye sayım başlarken, Üniversite Sporları Federasyonu Başkanı Kemal Tamer, oyunların başlamasını büyük bir heyecan içinde beklediklerini söyledi.GSGM BASIN- Üniversite Sporları Federasyonu Başkanı Kemal Tamer, başını kaşıyacak vakit bulamıyor...Ev sahibi olmanın tatlı heyecanını yaşayan Tamer, 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları için her şeyin yolunda gittiğini ve şu ana kadar hiçbir aksamanın söz konusu olmadığını belirterek, "Oyunların başlamasını büyük bir heyecan içinde bekliyoruz" dedi.Erzurum'da mevsim normallerine aykırı bir dönem yaşadıklarını belirten Tamer, karın yağmasıyla keyiflerinin daha da yerine geleceğini belirtti. Meteorolojinin yarından itibaren Erzurum'da karın yağacağının müjdesini veren Kemal Tamer, "İnşallah karın yağmasıyla çok daha keyifli yarışlar olur. Zaten kar yağmasa da yarışları engelleyecek hiçbir problem söz konusu değil. Biz federasyon olarak oyunlarda madalya kazanmanın mücadelesini vereceğiz" diye konuştu.FISU heyetiyle birlikte Erzurum Atatürk Üniversitesi girişine tüm ülkelerin bayraklarını törenle astıklarını ifade eden Kemal Tamer, Erzurum'da tecrübe kazanacak sporcuların 2014 yılında Rusya'nın Sochi kentinde yapılacak Kış Olimpiyatları'nda yarışacağını umduğunu söyledi.Tamer, Sochi'den gelen bir ekibin Erzurum'daki tesisleri ve organizasyonu da inceleyeceğini de belirterek, Türk tarafı olarak kendilerini her türlü yardım ve desteği vereceklerini sözlerine ekledi.

"PALANDÖKEN'E KIZAK PİSTİ YAPACAĞIZ"
Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, ''Seneye Palandöken'de yapılacak kızak pistiyle birlikte kış olimpiyatlarına katılacağımız branş sayısı artacak'' dedi.Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, 27 Ocak-6 Şubat tarihleri arasında Erzurum'un ev sahipliğinde düzenlenecek 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'nın (Universiade Erzurum-2011) tesisleri için yaklaşık 600 milyon lira yatırım yapıldığını hatırlatarak, tüm bu yatırımlardan sonra kış sporlarında Türkiye'yi temsil edecek başarılı sporcular yetiştirmek gerektiğini vurguladı. ''Bunu gerçekleştiremezsek, bu kadar yatırımın da bir anlamı olmaz'' diyen Akgül, Erzurum'da kar ve buz sporları için tüm tesislerin mevcut olduğunu, kış olimpiyatları için eksik olan kızak pistlerinin de gelecek yıl Palandöken'e yapılacağını söyledi.Akgül, ''Böylece Erzurum, kış sporları adına her türlü antrenman yapılabilecek düzeye ulaşacak. İlk hedefimiz ise Sochi-2014'de madalya alabilecek sporcular yetiştirmek. Bu pist, olimpiyatın önemli bir ayağını oluşturacak'' dedi.

ERZURUM, SOCHİ İÇİN TECRÜBE
Türkiye'nin kış sporlarında parlak bir geçmişe sahip olmadığını, ancak Universiade Erzurum-2011'den sonra Türk Halkı'nın bu sporlara aşina olacağını belirten Yunus Akgül, sporcuların, 2014 Sochi Kış Olimpiyat Oyunları için Erzurum'da tecrübe kazanacağına dikkati çekti.Akgül, ''Erzurum'daki tesislerde 2014 yılının olimpiyat sporcuları yetişecek. Biz genel müdürlük olarak olimpiyatlar için belirli programları uygulamaya koyuyoruz. Nasıl 2012 Londra Olimpiyatları için planlı bir program içindeysek, Universiade biter bitmez Sochi için çalışmalarımıza başlayacağız'' dedi.Türk sporcuların kış olimpiyatlarında da madalya kazanacağı günlerin geleceğini ifade ederek, bu konuda dünyanın en iyi çalıştırıcılarını milli takımların başına getireceklerini söyledi.

''BİR SELÇUKLU, BİR GSGM''
Genel Müdür Akgül, organizasyon için yapılan yatırımın, Cumhuriyet tarihinde bir kente yapılan en büyük spor yatırımı olduğunun altını çizdi. Selçuklular'ın, Universiade'ın logosuna da esin kaynağı olan Çifte Minareli Medrese gibi, Erzurum'a birçok mimari eser bıraktığını hatırlatan Akgül, kentte en fazla Selçuklular döneminde imar faaliyetleri yapıldığını dile getirdi.Erzurumlular'ın, buna atıfta bulunarak, bulundukları her ortamda kendilerine, ''Erzurum'a bir Selçuklu bir de GSGM yatırım yaptı'' ifadelerini kullandığını belirten Akgül, Erzurum'un, oyunların ardından kış turizminde dünyanın önemli merkezleri arasına gireceğini kaydetti.

BAYRAĞI "OGLAGO" TAŞIYACAK
Erzurum'da 27 Ocak'ta açılışı yapılacak olan 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'nda Türk bayrağını kayakçı Sabahattin Oglago taşıyacak. Tecrübeli sporcu, "Bu onur bana yeter" dedi.GSGM BASIN- 27 Ocak'ta açılışı yapılacak olan 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'nda Türk bayrağını taşıyacak sporcu belli oldu...Daha önce üç defa kış olimpiyatlarına katılmış olan kayakçı Sabahattin Oglago, açılış seremonisinde bayrağımızı taşıyacak sporcu oldu. 2002 yılında Salt Lake-Amerika, 2006 Torino İtalya ve 2010 yılında Vancouver- Kanada'da yapılan kış olimpiyatlarına sporcu olarak katılan Sabahattin Oglago, 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'nda bayrağı taşımasıyla ilgili olarak, "Bu onur bana yeter" dedi.1984 yılında Muş'ta doğan ve 1994 yılında 10 yaşında kayak sporuyla tanışan Sabahattin Oglago, Muş Özel İdare Spor Kulübü'nde spor yapıyor. Atatürk Üniversitesi BESYO 1. sınıf öğrencisi olan Oglago, 1998 yılından 2010 yılına kadar geçen 12 yıldan bu yana kayaklı koşuda Türkiye şampiyonluklarını ise kimseye kaptırmıyor.Erzurum'da yapılacak olan 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'nda madalya için yarışacağını da ifade eden Sabahattin Oglago, "Böylesine önemli bir organizasyonda bayrağı taşıma onurunu bana veren büyüklerime teşekkür ediyorum. Ben Erzurum'da yapılan bu organizasyonda madalya için yarışacağım. Ve madalya alacağıma da tüm kalbimle inanıyorum" dedi.Türkiye'de daha önce kış sporlarıyla ilgili olarak tesislerin yok denecek kadar az olduğuna dikkat çeken Sabahattin Oglago, "Bugün Erzurum'da yapılan bu tesisler Türkiye'yi çok önemli bir konuma getirdi. Bundan sonra buralarda çalışarak uluslararası organizasyonlarda Türkiye'nin adını daha fazla duyuracağız. Böylesine önemli tesisleri ülkemize kazandıranlara minnettarız" diye konuştu. 

"GECELERİ UYUYAMIYORUZ"
27 Ocak'ta yapılacak açılış ile resmen start alacak olan UNIVERSIADE oyunlarında yarışacak olan Short Track Milli Takım Sporcuları, heyecandan günlerdir gözlerine uyku girmediğini söyledi.GSGM BASIN- Erzurum 2011 Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'na sayılı günler kalırken, milli takımlarımız da hazırlıklarda sona geldi.Yenişehir'deki 3000 kişilik Buz Hokeyi Salonu'nda 28-29-30 Ocak tarihlerinde piste çıkacak olan Short Track Milli Takım sporcuları, heyecandan günlerdir uyku uyuyamadıklarından yakındı.Duygu Kan, Ela Kara, Leyla Yılmaz, Zeynep Erkılıç, Gamze Altıntaş ve Sezen Saraç'tan kurulu Bayan Short Track Milli Takımı, Türkiye'de yapılacak Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'nda ilk defa kendi seyircilerinin önünde yarış yapacaklarını söyledi. Bu durumun kendilerini çok heyecanlandırdığını ifade eden bayan milli takım sporcuları, "Yarışlar yaklaştıkça bizim de heyecanımız en üst noktaya çıkıyor. Bu konuda gerek milli takım çalıştırıcı Wang, gerek tercümanımız Rena Nuri bizlere rahatlatmaya çalışıyor ama bizim heyecanlarımız bir türlü yatışmıyor" şeklinde konuştular.

Gazi Mahallesi Silahtar Cad. No:104 Yenimahalle / ANKARA

0(312) 425 30 57

0(312) 417 33 74

info@taskk.org.tr

Yazılım&Tasarım OMEDYA
Tüm Hakları Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu'na aittir.