Erzurum'da Görkemli Açılış!...

Ekleme Tarihi 15.7.2011

Ev sahipliği yaptığımız 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları, Cemal Gürsel Stadı'nda yapılan görkemli açılış töreniyle resmen başladı..

Cemal Gürsel Stadı'nda düzenlenen töreni Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Bakanlar Kurulu üyelerinin bazıları, milletvekilleri, sanat ve spor dünyasının tanınmış simaları ile vatandaşlar izliyor.Törende, bandonun arkasında, 8 sporcunun ve oyunların maskotu Kanka'nın Universiade bayrağını taşımasının ardından, bando eşliğinde İstiklal Marşı okundu. Oyunlara katılan 58 ülkenin sporcuları, bayraklarının arkasına sıralanan kafileler halinde, müzik eşliğinde stada girerek, alandaki yerlerini almaya başladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Erzurum'da başlayan Üniversiteler Kış Oyunları'nın ardından kış olimpiyatlarının takipçisi olacaklarını belirterek, ''Erzurum'a bu yakışır ve yakışanı da gerçekleştireceğiz'' dedi.Erdoğan, 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, oyunlara dünyanın 5 kıtasındaki 50'den fazla ülkeden 3 bini aşkın sporcunun katıldığını anımsattı. Sporcuları misafir değil ev sahibi olarak niteleyen Erdoğan, ''Sporcu kardeşlerim dadaşlar diyarı Erzurum'a hoş geldiniz'' dedi.Erzurum'un farklı bir kent olduğunu ve misafir sporcuların burada kalacağı sürede kenti ''doya doya dolaşmalarını, tanımalarını'' tavsiye eden Başbakan Erdoğan, şunları söyledi: ''Bu oyunların 5 yıldızı var. Bu 5 yıldız, 5 kıtanın buluştuğu bir oyunlar manzumesi. Burada barış var, burada kardeşlik var, burada sevgi var, burada coşku var, heyecan var. İnanıyorum ki kış oyunlarıyla bundan sonra kış olimpiyatlarının takipçisi olacağız. Erzurum'a bu yakışır. Bu yakışanı da gerçekleştireceğiz. Sevgili Erzurumlu kardeşlerim, sevgili dadaşlar, durmayacağız, emin adımlarla çok daha farklı bir Erzurum için yarınlara yürüyeceğiz.''Erdoğan, konuşmasının sonunda 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'nın hayırlı olması, kazasız, belasız sona ermesi dileğinde bulundu. Başbakan Erdoğan'ın konuşması sırasında statta bulunanlar ''Türkiye seninle gurur duyuyor'' diye tezahürat yaptı. Erdoğan, konuşmasının ardından protokoldeki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve TBMM Başkan Mehmet Ali Şahin ile tokalaşarak yerine geçti.

ÖZAK: " BUGÜN BİR BAŞARI ÖYKÜSÜNE TANIK OLDUK"
Sporcuların alandaki yerlerini almalarının ardından, Organizasyon Komitesi Başkanı ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafız Özak, törenin açılış konuşmasını yaptı. Bugün bir başarı öyküsüne tanık olduklarını belirten Bakan Özak, 5 kıtadan gençlerin, Erzurum'da büyük bir coşku ve bayram sevinciyle bir araya geldiğini söyledi. Oyunların, ''fair play'' ruhu içinde geçeceğine inandığını dile getiren Özak, şunları kaydetti: ''Oyunlara katılan 58 ülkeden sporculara başarılar diliyorum. Türkiye olarak bugüne kadar pek çok uluslararası spor organizasyona ev sahipliği yaptık, örnek olduk, önümüzdeki dönemde de ev sahipliği yapmaya devam edeceğiz. Universiade Erzurum-2011 ile bu başarı öyküsünü çok daha yukarılara çekeceğiz.''Bakan Özak, oyunların Anadolu'nun zirvesi Erzurum'da yapılması konusunda katkıları olan FISU Başkanı Killian ve yöneticilerine şükranlarını sunarken, ''Türkiye, her alanda olduğu gibi tüm dinamikleriyle oyunlara hazırlanmıştır'' dedi. Başta Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan olmak üzere, birçok kişinin organizasyonda emeğinin bulunduğunu ifade eden Özak, ''Erzurum, sayılı kış sporları merkezlerinden biridir. Türkiye'nin kış sporlarında bugüne kadarki en büyük sportif organizasyonu olan Universiade Erzurum-2011, Erzurum ve ülkemiz için bir milattır. Oyunların başarılı geçeceğine inanıyorum'' diye konuştu.Özak'ın konuşmasının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, sporculara ve vatandaşlara hitap etti.
Uluslararası Üniversite Sporları Federasyonu (FISU) Başkanı George Killian da Türkiye'nin oyunları başarıyla gerçekleştirdiğini ifade ederek, Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan başta olmak üzere, organizasyonda emeği bulunan herkese teşekkür etti.TBMM BAŞKANI ŞAHİN: ''ERZURUM, BU OYUNLARLA DÜNYANIN KIŞ SPORLARI MERKEZİ HALİNE GELMİŞTİR''TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, ''Erzurum, bu oyunlarla dünyanın kış sporları merkezi haline gelmiştir'' dedi. Şahin, Cemal Gürsel Stadı'nda düzenlenen 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'nın (Universiade Erzurum 2011) açılışında yaptığı konuşmada, Erzurum'da uluslararası düzeyde önemli bir organizasyon gerçekleştirildiğini belirterek, bu organizasyonun alınması ve hazır hale gelmesinde devletin, hükümetin ve spor teşkilatının büyük katkıları olduğunu ifade etti. Ancak en büyük payın Erzurumlulara ait olduğunu kaydeden Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Bunun en yakın tanıklarından biri benim. Bunu Avusturya'da, İtalya'da gördüm, yaşadım. Erzurumluların bu oyunları Erzurum'a kazandırmak için tüm olduğunu, kenetlendiklerini orada gördüm. Çünkü ben de oradaydım. Şu anda aynı sizlerle aynı heyecanı duyuyorum ve kendimi sizlerden biri olarak görüyorum. Erzurum, bu oyunlarda dünyanın kış sporları merkezi haline gelmiştir. Erzurum, bu organizasyonun ardından kış olimpiyatlarını organizasyonunu da başarılı olarak organize etmeyi başaracaktır. Tüm sporculara başarılar diliyorum. Oyunların kazasız belasız tamamlanmasını diliyorum.''

CUMHURBAŞKANI GÜL, OYUNLARI BAŞLATTI
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün konuşması ile 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları başladı. Açılış töreninde konuşan Gül, büyük bir spor organizasyonunun Erzurum'da gerçekleşmesinden duyduğu mutluluğu dile getirdi. Bu tür büyük organizasyonların genellikle İstanbul, Ankara ve İzmir'de gerçekleştiğini belirten Gül, ''Anadolu'nun en yüksek tepelerinden biri, doğunun kapısı Erzurum'da bu organizasyonun gerçekleşmesi Türkiye için olağanüstü büyük bir başarıdır'' dedi.Başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve hükümeti olmak üzere emeği geçenleri tebrik eden Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'ye güvenerek oyunların Erzurum'da yapılmasını sağlayan FISU yetkililerine de teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Gül, ''Spor arkadaşlık demektir, barış demektir, spor centilmenlik demektir. Dünyanın 4 bir yanından gelen siz değerli sporcuların centilmence yarışacağınıza eminim'' diye konuştu.Sporculara başarılar dileyen Gül, 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'nı da başlattıKış oyunlarının açılışına Konfederasyon Genel Başkanı Mehmet BAYKAN, Erzurum ASKF Başkanı ve Konfederasyon Genel Başkan Yardımcısı Selahattin ÇODUR’ da katıldı.

 CUMHURBAŞKANI GÜL, OYUNLARIN AÇILIŞINI DUYURDU
Daha sonra Cumhurbaşkanı Gül, 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'nın başladığını, ''Oyunları başlatıyorum, hayırlı olsun'' sözleriyle duyurdu. Daha sonra, beyaz giysili 8 sporcunun, FISU bayrağını stadyuma getirmesinin ve FISU Marşı'nın okunmasının ardından, sporcu andını milli kayakçı Tuğba Daşdemir, hakem andını ise buz hokeyi uluslararası hakemi Ece Esen okudu.

MEŞALE, ANADOLU'NUN ZİRVESİNDE
Türkiye'nin dört bir yanını dolaştıktan sonra turunu Erzurum'da tamamlayan Universiade Erzurum-2011 meşalesini, Dünya Supersport Şampiyonu motosikletçi Kenan Sofuoğlu, 84 kiloda dünya şampiyonu grekoromen stil güreşçi Selçuk Çebi, dünya şampiyonasında sayı kraliçesi unvanını elde eden voleybolcu Neslihan Darnel ve 2008 Pekin Paralimpik Olimpiyatı'nda şampiyon olan bedensel engelli okçu Gizem Girişmen taşıdı ve stadın dört köşesinde yer alan platformlara yerleştirdi.Sporcuların, tribündeki yerlerini almasından sonra törende Anadolu Ateşi Gösteri Grubu'nun ''Doğunun Kapıları'' adlı gösterisi başladı.

Gazi Mahallesi Silahtar Cad. No:104 Yenimahalle / ANKARA

0(312) 425 30 57

0(312) 417 33 74

info@taskk.org.tr

Yazılım&Tasarım OMEDYA
Tüm Hakları Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu'na aittir.