Fifa U20 Dünya Kupası 2013 Adaylık Dosyası Teslim Edildi

2013 yılında ülkemizde düzenlemek üzere FIFA'ya başvuruda bulunduğumuz ve Türkiye Futbol Federasyonu tarafından hazırlanan

18 Temmuz 2011, Pzt

Anasayfa / Haberler / Tff Haberleri

20 Yaş Altı Dünya Kupası adaylık dosyası FIFA'ya teslim edildi. Türkiye'nin yanı sıra turnuvayı düzenlemek için son elemeye kalan diğer aday ülkeler ise Özbekistan ve Birleşik Arap Emirlikleri oldu. FIFA, U20 Dünya Şampiyonası'nın hangi ülkede düzenleneceğini 2 veya 3 Mart 2011 tarihinde açıklayacak.
10 şehir 13 stat önerildi
Dünyaca ünlü yıldızların hemen hepsinin kendilerini ilk kez gösterme şansı bulduğu, büyük ilgi gören ve pek çok ülke televizyonlarında yayınlanan U20 Dünya Kupası 2013 yılında 24 ülkenin katılımı ile gerçekleşecek. Ev sahibi şehir ve statlar, adaylık dosyamızda onaya sunulan 10 şehir ve 13 stat arasından FIFA'nın kararı doğrultusunda belirlenecek.
Türkiye Futbol Federasyonu, Türkiye'nin dünya futbol sahnesindeki yerini sağlamlaştıracak FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası ev sahipliği için hazırlanan adaylık dosyasında FIFA'ya; Antalya, Bursa, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Manisa, Rize, Şanlıurfa ve Trabzon şehirlerini önerdi. Aday şehir vali ve belediye başkanlarının, önerilen stat yönetimlerinin adaylık hususunda duydukları mutluluk ve koşulsuz imzaladıkları garanti mektupları ile gösterdikleri destek, TFF'yi gururlandırarak yalnız olmadığını görmemizi sağladı.
Garanti mektupları eksiksiz imzalandı
Aday şehir yönetimlerinin yanı sıra FIFA'nın turnuva için standart olarak talep ettiği "Hükümet Garantileri" de ilgili bakanlıklarca eksiksiz imzalanarak adaylık dosyamızla birlikte FIFA'ya iletildi. Dosyada aynı zamanda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak'ın kaleme aldığı ve hükümetimizin turnuvaya ev sahipliği yapılması hususundaki desteklerinin vurgulandığı mektuplar da yer alıyor. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin bu desteği de FIFA organizasyon komitesinin vereceği nihai kararda önemli bir avantaj sağlayacak.
Bugüne kadar edinilen tecrübeler, özenli çalışmalar ve kurulan olumlu ilişkiler, Türkiye'nin dünya çapında futbol organizasyonlarına ev sahipliği yapma hedefimize bir adım daha yaklaştırdı. Muğla'da Temmuz 2012'de düzenlenecek UEFA 19 Yaş Altı Bayanlar Avrupa Şampiyonası da bu atılımlardan biri. FIFA U20 Dünya Kupası 2013 organizasyonunun da artık dünya futbolunda sözü geçen önemli aktörler arasında yer alan Türkiye'nin edindiği bu konumu sağlamlaştırmak adına çok önemli bir adım olduğuna inanıyoruz.

Tüm hakları Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu'na aittir.