Genç Beyinlere “fair Play” Ruhu

Ekleme Tarihi 15.7.2011

“Fair Play” ruhunun küçük yaşlarda edinilmesi için MEB VE GSGM ortak bir projeye imza atıyor. Okul maçlarında çocukların sporun ruhuna yakışır şekilde hareket edilmesi konusunda telkinler yapılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Gençlik Spor Genel Müdürlüğü, işbirliği yaptığı Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile il okul sporları organizasyonu tertip komiteleri aracılığıyla, öğrencilerin oynadığı okul maçları için bu yıl ilk kez yeni bir uygulamaya gidip, ''Fair Play'' ruhunun okullarda başlaması için adım attı.Futbol maçlarında, seyirciler ya da futbolcular arasında yaşanan olayların ardından, harekete geçen yetkililer, ''Okul Futbol Etik Tüzüğü''nü hazırladı.Bu kapsamda, okullar arası futbol maçları öncesinde ilgili okul müdürleri ile takım antrenörlerinin imza atacağı tüzükte, çocukların spora yönlendirilmesi, katılımcılığının sağlanması, çocukları koruma programı, oyundan zevk alma, yenilgiyi saygıyla karşılama gibi konularda bilgi ve öneriler yer alıyor.

GENÇLERE SPORUN RUHU AŞILANACAK
Tüzükte, yeni uygulamanın amacının, futbolun temelinde yatan değerleri ayakta tutmak, çocukları uygunsuz ya da haksız muamelelere karşı korumak ve onlara futbol oynayacakları eğlenceli ve güvenli bir çevre yaratmak olduğu ifade edildi. Sporun, ahlaki değerlerle yakından ilişkili olduğunun anlatıldığı tüzükte, bu değerlerin sporu özel bir eğitim aracı yaptığı, sporun kişisel ve fiziksel gelişim, sosyal uyum ve insani gelişim için eşsiz bir fırsat olduğu bilgisine yer verildi.Oyunun ruhuna yakışır bir biçimde oynamanın, her zaman rekabetten önce gelmesi gereken tüm insani değerlere saygı duymak anlamına geldiğinin anlatıldığı tüzükte, futbol etkinliklerinde çocukların katılımcılığının sağlanmasının, fırsat yaratmanın, çocukları korumanın, oyundan zevk almanın, fair-play (centilmenlik) ve saygının önemli olduğu işaret edildi.

EBEVEYNLERLE İŞBİRLİĞİ
Fırsat yaratmanın, ilköğretimde okuyan her öğrenciye köy, ilçe, il ya da ulusal futbol etkinliklerinde yer alma fırsatı sunmak, her oyuncuya seviye farkı gözetmeksizin kendini kanıtlama şansı vermek olduğu dile getirildi. ''Çocukları korumak herkesin sorumluluğudur'' denilen tüzükte, ''İdareciler, yöneticiler, çalıştırıcılar, ebeveynler çocukları koruma adına mutlak çaba göstermeli, dikkatli davranmalıdır'' ifadesine yer verildi.

 

Gazi Mahallesi Silahtar Cad. No:104 Yenimahalle / ANKARA

0(312) 425 30 57

0(312) 417 33 74

info@taskk.org.tr

Yazılım&Tasarım OMEDYA
Tüm Hakları Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu'na aittir.