Gençlik Ve Spor Yeniden Yapılanıyor

Ekleme Tarihi 15.7.2011

GENÇLİK VE SPOR YENİDEN YAPILANIYOR Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, GSGM’nin iki ayrı yönetim şekline ayrılacağını belirterek, “Bununla ilgili kanun taslağını Başbakan’a sunduk” dedi.

Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, gençliğin spor dışındaki ihtiyaçları için ayrı bir üst yönetim kurulacağını söyledi.Konuyla ilgili olarak hazırlanan kanun taslağını başbakanlığa ilettiklerini belirten genel müdür Akgül, ''Gençlik Ajansı veya Gençlik Genel Müdürlüğü kurulacak ve burada gençliğin spor dışı faaliyetleriyle ilgili çalışmalar yapılacak'' dedi.

GENÇLİK AYRI BİR YAPILANMADA OLACAK
''Kurumumuzun adı her ne kadar Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (GSGM) olsa da spor baskın çıkıyordu'' diyen Akgül, şunları kaydetti: ''Gençliğin diğer sorunları gölgede kalıyor. Bundan hareketle başbakanımız gençliği ayrı bir yapılandırma altında götürebilir miyiz diye bir ön çalışma yapmamızı istedi. Biz de bunun dünyadaki çeşitli örneklerini inceledik. Dünyada çeşitli yapılanma şekilleri var. Bunlardan bazılarını müsteşarımız vasıtasıyla sayın başbakanımıza ilettik. Onlar bizim için en doğru olabilecek şekil üzerinde çalıştılar ve gençliğin sporun dışındaki aktivite ve sorunlarıyla alakalı olarak ayrı bir yapılanması gerektiği konusunda hem fikir oldular.''

KANUN TASLAĞI BAŞBAKANLIKTA
Genel müdür Yunus Akgül, bununla ilgili olarak kanun taslağı hazırlandığını belirterek, ''Mevcut daire başkanlığı bir genel müdürlük veya ajans haline getirilecek. Amaç, gençliğin spor dışındaki her türlü sorunlarını, daha büyük bir yapıda çözmek. Hem büyük bütçeler vermek, hem de ülke dışındaki Türk gençliği ile ilgilenmek gibi kolları içeren kanun taslağı hazırlandı. Ne zaman kanunlaşacağı ise hükümetin tasarrufunda olan bir şey'' diye konuştu.Yapılanma içerisinde daha önce gündeme gelen Spor Üst Kurulu'ndan vazgeçilmediğini anlatan Akgül, ''O ayrı bir konu, bu ayrı bir konu. Gençliğin diğer sorunları ayrıldığı zaman geriye spor kalıyor. Gençliği ayırınca yeni bir yapılanmaya gideceğiz. O zaman farklı bir sportif yapılanma olacak. Adı ne olur bilmiyorum. Eski kanun sportif yanını ele alıyordu. Maalesef gençlik ikinci plandaydı. Bu haliyle gençlik farklı bir hale alınmış oluyor'' diyerek sözlerini tamamladı.

Gazi Mahallesi Silahtar Cad. No:104 Yenimahalle / ANKARA

0(312) 425 30 57

0(312) 417 33 74

info@taskk.org.tr

Yazılım&Tasarım OMEDYA
Tüm Hakları Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu'na aittir.