Gençlik Ve Spor'dan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak,

Ekleme Tarihi 15.7.2011

“Sporun hoşgörü, Sevgi, Saygı Olduğunu Gençlere Anlatamazsak, Sporda Şiddetin Önüne Geçemeyiz” dedi.

Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu Başkanlığı tarafından Rixos Otel'de düzenlenen ''Sporda Hoşgörü ve Sevgi Çalıştayı''na, Gençlik ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafız Özak, Eski Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, Eski Gençlik ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Fikret Ünlü, Genel Müdür Yardımcıları Mehmet Kocatepe, Nuri Demirci, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi(TMOK) Başkanı Togay Bayatlı,Amatör Spor Klüpleri Konfederasyon Başkanı Mehmet BAYKAN,Herkes İçin Spor Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Erdal Zorba, taraftarlar, bilim adamları ve birçok davetli katıldı.

“SPOR, GELİŞMİŞLİĞİN GÖSTERGESİDİR”
Türkiye’nin her alanında büyük çalışmalar başlatarak yoğun bir çalışma temposu içerisine girdiklerini ve büyük reformlar yaptıklarını ifade eden Bakan Özak, “Spor yapan insan daha kararlı ve kendinden emin olandır. Spor ve sanatla meşgul olan toplumların daha dinamik olduğuna şahit oluyoruz. Spor öyle bir enteresan olgu ki sadece sporcu olmak için değil, zinde kalmak, gelişmek, kendimizi tanıtmak gibi birçok faydaları var. Yani spor gelişmişliğinde göstergesidir. Sadece ihracatla, teknolojiyle, gayrisafi milli hasılanın yüksek olması gelişmişliğin tam olarak göstergesi değil” diye konuştu.

"MEB İLE YOĞUN ÇALIŞMA İÇERİSİNDEYİZ"
Temmuz ayı içinde Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak akıl toplantısı yaptıklarını ve bu toplantıda 24 başlık belirlediklerini hatırlatan Özak, “Burada alınan kararları hayata geçirmek için çalışmalarda sona geldik. Türkiye’de spor yapan gençleri spor mu eğitim mi ikileminden kurtarmak istiyoruz. Sporda başarılı olan çocuklarımızın eğitim yaşantısını avantajlı bir konuma getirmek için yeni projeleri hayata geçireceğiz. Ayrıca belediye, valilik, özel sektöre ait olan spor tesislerini tüm gençliğimizin hizmetine sokmaya çalışacağız. Ayrıca sporda sponsorluğu artırmak için özel sektörü işin içine sokmanın gayreti içindeyiz. Gelecek açısından umudumuz büyük” şeklinde konuştu.

“ORGANİZASYON ÜLKESİ HALİNE GELDİK”
Önümüzdeki yıllarda ise önemli organizasyonlara ev sahipliği yapacaklarının altını çizen Bakan Özak, “Yoğun bir şekilde önemli organizasyonları ülkemizde ev sahipliği yapmanın gururunu yaşıyoruz. Zamanında televizyonda izlediğimiz organizasyonlarını şimdi ülkemizdeki tribünlerde izlemenin hazzını yaşayacağız. Bunlar; 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası, 2011 Erzurum Üniversiteler arası Kış Oyunları, Trabzon Avrupa Olimpik Gençlik Yaz Festivali gibi birçok önemli organizasyonu ülkemizde düzenleyeceğiz. Amacımız sporun global etkisiyle de ülkemizi cazibe merkezi haline getireceğiz” dedi.

"ERZURUM DÜNYA KAYAK MERKEZİ OLACAK"
2011yılında Erzurum’da Kış Üniversite Oyunlarını düzenleyeceklerini ve buradaki tesisler için çok büyük maddi yatırımlar yaptıklarını belirten Özak, “2011 Kış Oyunları Erzurum’u bir dünya kenti haline getirecek. Ayrıca oyunlar sonrasında ise Erzurum bölge ülkelerinin hem spor hem de turizm ve cazibe merkezi haline gelecek” dedi.Ayrıca Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da kayak sporuyla ilgili çok önemli yatırımla yaptıklarına işaret eden Bakan Özak, Türkiye’yi yakın bir zamanda kış sporları merkezi haline getireceklerini sözlerine ekledi.

KOCATEPE: “EĞİTİM ŞART”
Gençlik ve Spor Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Kocatepe Fair-Play ruhunu topluma benimsetmek için yoğun çaba harcadıklarını belirterek, “Burada bu çalıştayı düzenleyen herkesin spor federasyonu olan Herkes İçin Spor federasyonu Başkanlığına çok teşekkür ediyorum. Hoşgörü, sevgi, toplumsal birliktelik için çıkılan yolda zaman zaman fauller yapabiliyoruz. Bu duruma, ağırlıklı olarak eğitim eksikliği neden oluyor” dedi.

Gazi Mahallesi Silahtar Cad. No:104 Yenimahalle / ANKARA

0(312) 425 30 57

0(312) 417 33 74

info@taskk.org.tr

Yazılım&Tasarım OMEDYA
Tüm Hakları Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu'na aittir.