Halter’de Büyük Başarı

Ekleme Tarihi 15.7.2011

Belarus’un başkenti Minsk’de düzenlenen Avrupa Halter Şampiyonasında Bayan ve Erkek Haltercilerimiz büyük bir başarının altına imza koydular

Şampiyonanın ilk gününde podyuma çıkan Olimpiyat, Dünya ve Avrupa Şampiyonu 48. kiloda Nurcan Taylan, silkmede Avrupa rekoru kırarak üç altın madalya kazandı.48 kilodaki diğer sporcumuz Şaziye Okur ise silkmede ve toplamda bronz madalya kazandı.48 kiloda yarışan diğer Türk haltercisi Şaziye Okur ise koparmada dördüncü oldu.Koparmada böylece Nurcan Taylan 90 kilo kaldırışı ile şampiyon olurken, Polonyalı Kaprinska Marzena 83 kilo ile ikinci, İtalyan Pagliaro Genny ise 79 kilo ile üçüncü olarak bronz madalya kazandı.

SİLKME
Tüm rakipleri kaldırışını yaptıktan sonra podyuma çıkan Nurcan Taylan, ilk hakkında 108 kiloyu kaldırarak hem silkmede hem de toplamda altın madalyayı garantiledi.İkinci hakkında 118 deneyen Nurcan, başarılı olarak silkmede Avrupa rekorunu kırdı.48 kiloda mücadele eden diğer sporcumuz Şaziye ise silkmede ilk hakkında 90, ikinci hakkında 94 ve son hakkında ise 95 kiloyu kaldırarak Avrupa üçüncüsü oldu.Toplamda ise Nurcan Taylan 208 kilo ile birinci, Polonyalı Kaprinska Marzena 179 kilo ile ikinci, Şaziye Okur ise 173 kiloyla üçüncü oldu.

KILIÇ DÖRDÜNCÜ, ARTUÇ ALTINCI OLDU
56 kiloda Gökhan Kılıç, koparmada kaldırdığı 113 kiloyla Avrupa dördüncüsü oldu.Aynı kiloda yarışan Sedat Artuç ise koparmada kaldırdığı 112 kilo ile Avrupa altıncısı oldu.

"HALTERDE DOPİNGE SIFIR TOLERANS"
Belarus'un başkenti Minsk'te başlayan Avrupa Halter Şampiyonası'nda açıklamalarda bulunan Akkuş, 2006 öncesi Türkiye'nin halterde dopingli sporcular nedeni ile uluslararası halter camiasında kötü bir imajının bulunduğunu, ancak federasyonlarının dopinge karşı savaş açtığını söyledi.2006 yılından bu yana 2500'ün üstünde doping kontrolü yaptıklarını söyleyen Hasan Akkuş, beşinci yıla girmelerine rağmen, bir kez bile doping olayına rastlanmadığını açıkladı.Hasan Akkuş, ''Halterde dopinge sıfır tolerans'' programıyla artık dünyada örnek gösterilen ülkelerin başında geldiklerini, bazı ülkelerin halter federasyonlarının dopingle mücadele için kendilerinden yardım istediğini, Türkiye'nin bu konudaki tecrübesini diğer ülkelere aktardıklarını açıkladı.Şampiyona’nın ikinci gününde podyuma çıkan, bayanlarda Aylin Daşdelen 3 altın, erkeklerde Erol Bilgin 2 altın, 1 gümüş ve Bünyamin Sezer'in 1 gümüş madalya almasıyla günü yedi madalya ile kapattık.Koparmadaki 88 kiloluk derecesiyle altın madalya kazanan ve Avrupa şampiyonu olan Aylin Daşdelen, silkmede de muhteşem bir yarışma çıkardı. Aylin Daşdelen silkmedeki ilk hakkında 110 kiloyu kaldırdı. İkinci hakkında 112 kilo ile altın madalyayı garantileyen Daşdelen, son hakkında rekor kırmak için podyuma çıktı. 120 kiloyu deneyen Daşdelen bu kiloyu kaldırarak, eski rekor olan 119 kiloyu tarihe gömdü. Toplamda da 208 kiloya ulaşan Aylin Daşdelen, 3 altın madalya kazandı ve Avrupa Şampiyonu oldu.Aynı kiloda yarışan diğer Türk haltercisi Sibel Özkan ise koparmada 84 kiloyu kaldırarak, Avrupa beşincisi oldu. Sibel, silkmede kaldırdığı 108 kilo ve toplamda da 192 kiloyla 4. sırada yer aldı.

BİLGİN'DEN ALTIN, SEZER'DEN GÜMÜŞ
Erkeklerde, podyuma çıkan 62 kiloda Erol Bilgin, koparmada 139 kilo ve silkmede 165 kilo kaldırarak gümüş, toplamda ise 304 kiloluk derecesi ile altın madalya kazanarak Avrupa şampiyonu oldu. Bilgin, silkme mücadelesinde 20 gramlık tartı dezavantajı ve 165 kiloluk kaldırışı ile gümüş madalyaya uzandı.62 kiloda yarışan diğer Türk bir sporcu Bünyamin Sezer ise koparmada 136 kiloluk kaldırışı sonrasında gümüş madalyanın sahibi oldu. Sezer, silkmede 153 kiloyla altıncı, toplamda ise 289 kiloyla Avrupa beşincisi olarak şampiyonayı tamamladı. Avrupa Halter Şampiyonası'nda 63 kiloda Sibel Şimşek, 2 altın, 1 gümüş madalya kazandı.Sibel Şimşek, silkmedeki ilk hakkında 127 kilo kaldırdı. İkinci hakkında da 134 kiloyu başarıyla kaldıran Şimşek, silkmede ve toplamda altın madalya kazandı.Koparmada ise Şimşek gümüş madalya aldı.Sibel Şimşek, böylece şampiyonayı 2 altın ve 1 gümüş madalya alarak tamamlamış oldu. Şimşek'in madalyasını Türkiye'nin Minsk Büyükelçisi Veka İnal taktı.Halter’de elde edilen bu büyük başarılar nedeniyle Türkiye Halter Federasyonu Başkanı Hasan AKKUŞ başta olmak üzere tüm sporcularımızı yürekten kutluyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz.


 

Gazi Mahallesi Silahtar Cad. No:104 Yenimahalle / ANKARA

0(312) 425 30 57

0(312) 417 33 74

info@taskk.org.tr

Yazılım&Tasarım OMEDYA
Tüm Hakları Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu'na aittir.