Mehmet Baykan Milletvekili Aday Adayı Oluyor

Ekleme Tarihi 13.2.2015

Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, 07 Haziran’da yapılacak genel seçimlerde milletvekili aday adayı olmak için görevinden istifa etti.

Konfederasyonumuz önceki Genel Başkanı olan Mehmet BAYKAN 09 Eylül 2011 tarihinde Spor Genel Müdürlüğü’ne atanmıştı.

Başarılı bir Genel Müdürlük dönemi geçiren Mehmet BAYKAN Türkiye Futbol Federasyonu Başkanvekilliği görevinden de istifa etti.
Sevgili Mehmet BAYKAN’a başarılar diliyoruz.

MEHMET BAYKAN ÖZGEÇMİŞİ
1964 yılında Konya’da doğdu. İlköğrenim ve Liseyi Konya'da tamamladı.
İlk spor yöneticiliğine 1988 yılında Konya Taşkentspor Kulübü’nde başladı. Daha sonra Konya Futbol İl Temsilciliği ve Konyaspor Yönetim Kuruluna seçilerek Kulüp Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlendi. 1998 – 2011 yılları arasında 13 yıl boyunca aralıksız olarak Konya Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanlığı’nı yürüttü. Aynı zamanda 2 yıl süre ile de Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı Spor Danışmanlığı görevinde bulundu.

2001 yılında Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilerek Genel Başkan Yardımcılığı’na getirildi. Aralık 2009’da Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Genel Başkanı oldu. İki dönem Genel Başkanlık görevini yürüttü. Temmuz 2012 tarihiyle bu görevini devretti. Ayrıca; 2004 yılından itibaren Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulunda görevler alan Mehmet Baykan, TFF Yönetim Kurulu üyeliği sürecinde amatörlerden sorumlu yönetim kurulu üyeliği ve son olarak TFF Başkanvekilliği görevlerinde bulundu.

2007 yılında Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından “Sportif Fair-Play Kariyer Dalı Şeref Diploması” ile ödüllendirildi.

Futbolun yanı sıra Tekvando Federasyonu ve İzcilik Federasyonu yönetim kurulu üyeliği; 1999 ve 2009’da düzenlenen Türk Spor Şuralarında Şura üyeliği, 2009 Şurasında ise divan başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Mehmet Baykan, spor federasyonlarının özerkleşmesi ve spor kulüpleri kanunu çalışmalarına bakanlık ve genel müdürlük bazında katkılarda bulundu. Bisiklet, Tekvando, Halter gibi federasyonların genel kurullarında divan başkanlıklarının yanı sıra bir süre Türkiye Bisiklet Federasyonu yönetimini kayyum olarak da üstlendi.

9 Eylül 2011 tarihinden itibaren Spor Genel Müdürlüğü görevini yürüten BAYKAN, 2012 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından oluşturulan Sportif Değerlendirme ve Geliştirme Kurulu Başkanlığı görevine atandı.

2013 yılında Ülkemizde düzenlenen 17. Akdeniz oyunları Mersin koordinasyon kurulu başkanlığı da yapmıştır.
Mehmet BAYKAN 10.02.2015 tarihi itibariyle Spor Genel Müdürlüğü görevinden istifa etti.
Mehmet BAYKAN,  İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezun olup, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Gazi Mahallesi Silahtar Cad. No:104 Yenimahalle / ANKARA

0(312) 425 30 57

0(312) 417 33 74

info@taskk.org.tr

Yazılım&Tasarım OMEDYA
Tüm Hakları Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu'na aittir.