Nihat Özdemir, TRT Spor'da Gündem Futbol programına katıldı

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, TRT Spor kanalında yayınlanan Gündem Futbol programına katıldı.

05 Aralık 2019, Per

Anasayfa / Haberler / Tff Haberleri

Riva'da gerçekleşen programda A Milli Takımımızın A Grubu'nda mücadele edeceği 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası finalleri ve hazırlıklarla ilgili, moderatör Onur Şahin ve yorumcular Bahri Havadır ile Fatih Doğan'ın sorularını yanıtlayan Nihat Özdemir, ilk hedefin gruptan çıkmak olduğunu söyledi.

EURO 2020 elemelerindeki süreci değerlendiren Başkan Özdemir, "Biz 1 Haziran'da göreve geldik. Ondan önce Başkan Yardımcısı idim. O dönem elemeler başlamıştı ve iyi bir başlangıç yapmıştık. Biz göreve geldikten sonra en önemli maçımız Fransa maçımızdı. Fransa son Dünya Şampiyonuydu. Dünya sıralamasında ikinciydi. Konya'da maçımızı oynayacaktık. Biz göreve gelir gelmez 2-0'lık galibiyetle başlamamız bizi umutlandırdı ve moral verdi. Sağ olsun Sayın Şenol Güneş'in kurmuş olduğu bu Milli Takım önemli derecede genç oyuncularımızdan kurulu. Bundan sonraki süreçte deplasmanda İzlanda'ya yenilmemize rağmen kendi evimizde hiç gol yemeden, bitime bir maç kala da gruptan çıktık" dedi.

Kura çekiminde Millilerin İtalya, İsviçre ve Galler ile eşleşmesiyle ilgili Nihat Özdemir, "Bir çok arkadaşınız, "Neden ikinci olduk?" diye üzüntü duyarken ben hep şunu söyledim: "Belki ikinci olmak; birincilikten daha hayırlıdır...". Gördük ki kura çekiminde gerçekten ikinci olmanın düşmüş olduğumuz grup açısından daha hayırlı olduğunu gördük. Gönlümüze göre iyi bir kura oldu. Hiçbir zaman, "Kolay bir kuradır. Takımları çok rahat geçeriz" gibi cümle kullanmadım, kullanmak da istemiyorum. İtalya 10 maçında 10 galibiyetle grup lideri olarak karşımızda. İsviçre ayrı bir grubun lideri olarak karşımızda… Bunun yanında İngiliz futbolunu oynayan; Ryan Giggs'in yönettiği, çoğu Premier Lig'de oynayan önemli futbolculardan kurulu Galler Milli Takımı kolay bir rakip değil. Ama biz takımımıza, hocamıza, kadromuza güveniyoruz. Yakalamış olduğumuz genç jenerasyonla, abileri sayılan Burak ve Emre ile beraber bu takımın başarılı olacağına yürekten inanıyorum. İnşallah ana hedefimiz bu gruptan çıkmak" yorumunda bulundu.

 

"Bir haftada oynanacak iki maçta herkes Türkiye'yi konuşacak"

Başkan Özdemir, Türkiye'nin 12 Haziran'da İtalya ile turnuvanın açılış maçını oynayacak olması konusunda şu ifadeleri kullandı:

"Sevindiğim bir nokta var. Biz 30 Mayıs'ta dünya futbolunun gözbebeği Şampiyonlar Ligi Finali; Atatürk Olimpiyat Stadı'nda oynanacak. Bir hafta sonra Cuma günü İtalya'da İtalya ile açılış maçını oynayacağız. Şampiyonlar Ligi'ni seyrederken herkes Türkiye'yi konuşacak. 1 hafta sonra İtalya ile Avrupa Şampiyonası'nın açılışını yapacağız. Türkiye için muhteşem bir tanıtım olacak. Milli Takımın motive olması açısından bu büyük bir şans. İnşallah güzel değerlendiririz. Sonrasında iki maçı Bakü'de oynayacağız. Kardeş ülke Azerbaycan… Hep şunu söyleriz. Tek millet, iki devlet… Gidiyoruz Bakü'ye… Bize ev sahipliği yapacaklar. Karayoluyla gitmek uygun; havayoluyla gitmek çok kolay. Ben inanıyorum ki Bakü'nün sahasını Türk seyircileri dolduracak. O motivasyonla; saha ve seyirci avantajımızla puanlar alıp; gruptan çıkacağız. Gruptan ikinci olarak çıkabilirsek sonraki turdaki maçın da iyi bir maç olacağına inanıyorum."

EURO 2020'nin 12 farklı ülkede düzenlenmesi konusunda ise Başkan Özdemir; "2020'den dolayı Türk milletinin kalbinde kırıklık var. 2016'yı aldık diye yola çıktık. 1 oyla kaybettik. O zaman Fransız vatandaşı olan Michael Platini, UEFA Başkanı'ydı. O bizim hakkımızdı. Siyasi faaliyetler olduğu söylendi. "Platini Fransız vatandaşı. Kendi ülkesine turnuvayı aldırdı" dediler. Orada biz büyük üzüntü yaşadık. Ben o günler Fenerbahçe'de görevliydim. Nasıl bir üzüntü yaşadığımızı bilenlerdenim. Akabinde 2020 için yeni bir model yarattılar. Böyle bir model yok. 12 şehirde, farklı ülkelerde oynanan bir model yok. UEFA'nın 60. Kuruluş Yılı diye bir şey icat edildi. 2020 bizim anamızın ak sütü gibi helal olacakken, bizim turnuva sahibi olmamız gerekirken yeni bir model yarattılar. Hala çok kimse, "Neden Almanya 3 maçı kendi evinde oynuyor… İtalya evinde oynuyor. İngiltere, İspanya neden kendi evinde oynuyor?" diye bu durumu anlamayan birçok futbolsever var. Ama böyle bir model yaratılmış. Bu modelle de bizim elimizden turnuva alındı. İnşallah biz bu turnuvada çok başarılı olacağız ve Türk milleti olarak "Allah'ın adaleti tecelli etti" diyeceğiz. Futbol şansı da inşallah yanımızda olacak. İnşallah buradan biz iyi bir netice alarak döneceğiz. Sayın Şenol Güneş'in de söylediği gibi ana hedeflerimizden birisi yalnız 2020 değil; 2022 Katar'daki Dünya Kupası'na katılmak… Bu konuda Şenol hocamıza yürekten katılıyorum."

"Şenol Güneş Hocamıza ve takımımıza inanıyoruz"

Finallere katılımın hep birlikte başarıldığını belirten Nihat Özdemir sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ben burada Yönetim Kurulu ile Sayın Şenol Güneş'in uyumundan söz etmek de istiyorum. Gerçekten biz Sayın Şenol Güneş'in çalışma ortamının her taraftan yalıtılarak sadece A Milli Takımın nasıl başarılı olması lazım geldiyse o şartları sağlamak üzere, ben ve Yönetim Kurulu arkadaşlarım uyum içerisinde çalışmaktayız. Biz burada inanıyoruz ki Sayın Şenol Güneş ve arkadaşları ve oyuncularımız çok büyük bir ambiyans ve motivasyon yakaladık. İnşallah başarılı olacağız. Yürekten inanıyorum. Kendisinin düşünceleri, kamp programları, her konuyla ilgilenmesi, hazırlık maçlarında kimlerle oynayacağımız ile ilgili kararlar; mayıs ayındaki kamp programı, kamp programındaki düşünceleri, maçlarla alakalı her şeyi bize aksettirdi. Ben ve Yönetim Kurulu üyesi arkadaşlarımız kendisine destek veriyoruz. Her türlü olanağı kendisine sağlıyoruz."

EURO 2020 finalleri için yapılan hazırlıklar konusunda Nihat Özdemir şu bilgiyi verdi:
"Sayın Şenol Güneş kendisi dün bana ziyarete geldiğinde şöyle söyledi: "12 Haziran'a 192 günümüz var...". Yani 192 günün her bir gününü planlayarak benim odama gelmişti. Kendisi 192 günde hangi gün neler yapacağını kafasında planlamış. Kendisini ve takımını nasıl hazırlayacak, her şey planlı. İlgili arkadaşlar gitmişler, bakmışlar, görmüşler. Kendisi bu hafta Roma ve Bakü'ye giderek yerinde görerek programını kesinleştirecek. 2 hazırlık maçımız da kesinleşti. İlk olarak Llubjiana'da Slovenya ile oynayacağız. Ardından 3 gün sonra bu sefer Viyana'ya giderek Avusturya ile oynayacağız. Hocamız bunları çok iyi planladı. Ben iyi bir hazırlık ortamıyla; iyi bir konsantrasyon sağlayarak yürüyeceğimizi düşünüyorum. "

"UEFA açılış maçının İtalya-Türkiye olmasından çok memnun"

Kura çekiminde diğer ülkelerin Türkiye'ye bakışı açısı ile ilgili soruya Özdemir, "Orada gördüğümüz ilgi çok farklıydı. Biz gruplardan başarılı gelen bir milli takımdık. Herkesin gözü bizim üzerimizdeydi. Hem UEFA yetkilileri hem bütün ülkelerin yönetim ve teknik direktörlerinin… Oraya gelen herkes bize çok büyük ilgi gösterdi. Açılış maçını bizim yapacak olmamız sebebiyle ilgi daha çok arttı. İnanıyorum ki UEFA da bizim İtalya ile oynamamızdan dolayı mutluluğunu dile getirdi. İyi bir açılış maçı olacağını söylediler. Herkesin ilgi odağındaydık. Medyanın ilgi odağındaydık. Sayın Şenol Güneş bütün medya gruplarıyla görüştü. Teknik Direktörler bir araya geldiler. Tabi bizim Azerbaycan Futbol Federasyonu Başkanı Sayın Rovnag Abdullayev ile beraber olduk; kupanın önünde fotoğraf çektirdik. Bizi iyi ağırlayacaklarını ifade ettiler. Zaten biz kendi evimizde oynayacakmış gibi düşünüyoruz. Güzel bir Bükreş programıydı. Allah hayırlısını nasip etsin. Futbol şansı yanımızda olsun" yanıtını verdi.

Özdemir, turnuvadaki hayali ile ilgili de, "Hayalim evvela gruptan çıkmak. Yürüyebildiğimiz kadar yürümek. Adım adım gidelim. 16 takım arasına kalmak istiyoruz. Sonra Allah bize yardım edecektir" ifadelerini kullandı.

A Milli Takım oyuncularına gereken primleri verdiklerini ve vermeye de devam edeceklerini ifade eden Nihat Özdemir, "Hiçbir oyuncumuz tek bir an başarı primi filan konuşmadı. Şenol Hocam bana geliyor, anlatıyor. Ben de Yönetim Kurulu'na konuyu götürüyorum. Bugüne kadar böyle geldik. Hiçbir zaman hiçbir yerde bu iş söz konusu dahi olmadı. Bu takımın formasını ıslatan çocuklarımız prim için sahaya çıkmıyor. Bu Milli Takım, Sayın Şenol Güneş'in de koyduğu prensiplerle bugünlere geldi, bu disiplini sağladı. Sonuna kadar da böyle gideceğiz" dedi. Taraftarlara çağrıda bulunan Başkan Özdemir, "Şimdiden bizi destekleyecek taraftarlarımıza rica ediyorum, bir an önce biletlerini alsınlar; seyahat organizasyonlarını yapsınlar. Hem Roma hem Bakü için program yapsınlar. Taraftarımızın desteklerini bekliyoruz. Bilet satışları bugün UEFA tarafından başlatıldı. İnşallah turnuvada çok başarılı olacağız" diye sözlerini tamamladı.

 

Tüm hakları Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu'na aittir.