"SAMSUNSPOR'UN KARA GÜNÜ" ANISINA YAPTIRILAN ANITLAR AÇILDI

Ekleme Tarihi 22.1.2021

Samsunspor kafilesinin 32 yıl önce geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybedenler anısına yaptırılan anıtların açılışını yapan Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, "Bu anıt bizim kaybettiklerimizi hatırlatacak. O gün yitirdiğimiz sporcularımızı ve camiamız mensuplarını hatırlatacak. Aynı zamanda dostluğu hatırlatacak, kardeşliği hatırlatacak ve sporun o centilmenlik yönünün ne kadar önemli, ne kadar vazgeçilmez olduğunu hatırlatacak" şeklinde konuştu.

Bakan Kasapoğlu, Türk futbolunu yasa boğan olayda hayatını kaybedenler için Samsun Büyükşehir Belediyesince Millet Bahçesi'ne yaptırılan Futbol Şehitleri Anıtı ile Samsunspor Kulübünce 19 Mayıs Stadı önüne yaptırılan Futbol Kahramanları Anıtı'nın açılışını yaptı.

Bakan Kasapoğlu açılışta yaptığı konuşmada, 32 yıl önce yaşanan elim kazayı anmak için bir araya geldiklerini hatırlatarak, kazada hayatını kaybedenleri rahmet ve minnet ile yad ettiklerini vurguladı. Bakan Kasapoğlu, "Aradan 32 yıl geçmesine rağmen yüreğimizi yakan, bizleri derinden etkileyen bir acı, aynı zamanda Türkiye spor tarihinin en acı en hüzünlü günlerinden bir tanesidir. Samsun'u, Türkiye'yi hüzne boğan bir gün. Ben bu vesile ile camiamıza başsağlığı ve kaybettiklerimizin yakınlarına sabırlar diliyorum. Teknik Direktör Nuri Asan, futbolcular Muzaffer Badalıoğlu, Mete Adanır, Zoran Tomic ve otobüs şoförü Asım Özkan. Onları unutmadık ve unutmayacağız. Ve bu anıt o hüzün ve o elim günün bir simgesi olarak gerek Samsun'da gerek ülkemizde sporu birleştiren, acıda kederde ve sevinçte bir araya getiren gönlü çok güçlü bir şekilde mesaj olarak tüm dünyaya buradan verecektir" dedi.

Kulüplerin spor camiasının en önemli aktörleri olduğunu ve spor kulüplerinin ait oldukları şehre ayrı bir anlam ve kimlik kazandırdıklarını dile getiren Bakan Kasapoğlu, "Bir bütünlük, bir duruş kazandırırlar. O şehrin insanları ile derin bir bağ oluştururlar. İşte Samsunspor da bu anlamda bu sembollerden bir tanesi" dedi.

"Bu güzel anıt tüm spor camiasına önemli bir sembol olarak burada yaşayacaktır"

Bakan Kasapoğlu, 32 yıl önce yaşanan acının sadece Samsun'un değil, ülkenin acısı olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Ben bu anıtın sporun vefa acısından da güçlü bir yönü olduğu mesajı vermesi bakımından önemli bir çalışma, önemli bir sembol olduğunu düşünüyorum. Bu anıt bizim kaybettiklerimizi hatırlatacak. O gün yitirdiğimiz sporcularımızı ve camiamız mensuplarını hatırlatacak. Aynı zamanda dostluğu hatırlatacak, kardeşliği hatırlatacak ve sporun o centilmenlik yönünün ne kadar önemli, ne kadar vazgeçilmez olduğunu hatırlatacak. Sporun sadece bir rekabet unsuru olduğunu değil, birleştiren, bütünleştiren, dönüştüren, rehabilite eden gücünün ne kadar önemli ne kadar kuvvetli olduğunu hatırlatacak. Evet sporda başarılar olur, bazen sevinirsiniz, bazen kaybeder hüzünlenirsiniz fakat asıl olan sevgidir, kardeşliktir, dostluktur...Kaybetmenin hüznü hızlı bir şekilde unutulur ancak dostluğun, kardeşliğin gücü o sevginin derin kuvveti ilelebet devam eder. Acılar bizleri birbirimize kenetler, kardeşliğimizi ve dostluğumuzu güçlendirir. Bu güzel anıt da bu manada sevginin, dostluğun, kardeşliğin rekabet ne kadar güçlü olsa da centilmenliğin gücünü haykırması acısından tüm spor camiasına önemli bir sembol olarak burada yaşayacaktır."

Daha sonra 19 Mayıs Stadyumu'na geçen Bakan Kasapoğlu, Samsunspor Kulübü'nce yaptırılan Futbol Kahramanları Anıtı'nın açılışını da gerçekleştirdi. Bakan Kasapoğlu, açılışların ardından Samsun Büyükşehir Belediyesi, Valilik, Panorama Müzesi ve Samsunspor Kulübü'nü ziyaret etti.

Niyazi Kasapoğlu'nun cenaze namazına katıldı

Bakan Kasapoğlu daha sonra, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybeden hafız Niyazi Kasapoğlu'nun Terme Fatih Kuran Kursu'ndaki cenaze namazına katıldı.

Çarşamba Kano Durgunsu Parkuru’nda inceleme

Cenaze namazının ardından Çarşamba ilçesine geçen Bakan Kasapoğlu, burada yapımı süren Çarşamba Kano Durgunsu Parkuru inşaat çalışmalarını inceleyerek, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan'dan bilgi aldı.

Yeşilırmak'ta kano yapan gençleri selamlayan Bakan Kasapoğlu, Yeşilırmak Doğal Yaşam Parkı'nı da gezdi.

 

Gazi Mahallesi Silahtar Cad. No:104 Yenimahalle / ANKARA

0(312) 425 30 57

0(312) 417 33 74

info@taskk.org.tr

Yazılım&Tasarım OMEDYA
Tüm Hakları Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu'na aittir.