Şenes Erzik Yeniden Uefa İcra Kurulu'na Seçildi

TFF Onursal Başkanı Şenes Erzik tarihi bir başarıya imza atarak üst üste 6. kez UEFA İcra Kurulu'nda olmaya hak kazandı.

16 Temmuz 2011, Cmt

Anasayfa / Haberler / Tff Haberleri

Bugün Paris'te yapılan UEFA Kongresi'nde önce başkanlık oylaması yapıldı. Seçimlere tek aday giren UEFA Başkanı Michel Platini, UEFA'ya bağlı 53 üye federasyonun tamamının oyunu alarak 4 yıllığına yeniden UEFA Başkanı seçildi.
Daha sonra İcra Kurulu oylamasına geçildi. UEFA 1. Asbaşkanı Şenes Erzik, toplam 13 adayın yarıştığı İcra Kurulu üyeliğinde 42 ülkenin desteğini alarak en fazla oy toplayan ikinci üye olarak bir kez daha seçildi ve Mart 2015'e kadar UEFA İcra Kurulu üyeliğine devam etmeye hak kazandı. Aynı zamanda FIFA İcra Kurulu üyesi de olan Şenes Erzik, UEFA'da Kulüp Lisans Komitesi ve Fair Play/Sosyal Sorumluluk Komitelerinin Başkanlığını, Hakem Komitesi'nin ise Başkan Yardımcılığını yürütüyor. Erzik aynı zamanda Profesyonel Futbol Strateji Konseyi'nde UEFA Yönetim Kurulunu temsil ediyor.
1989-1996 yılları arasında Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı görevinde bulunan Şenes Erzik, 1990 yılından bu yana UEFA İcra Kurulu üyeliğini yürütüyor. 1996'dan beri de FIFA İcra Kurulu'nda bulunan Erzik hali hazırda UEFA'nın en kıdemli İcra Kurulu üyesi olma özeliğine sahip. UEFA 16-17 Nisan'da yapacağı İcra Kurulu toplantısında yeni görev dağılımını belirleyecek.
Şenes Erzik'in yeniden İcra Kurulu üyesi seçilmesinden Türk futbolu adına çok gururlu olduklarını belirten TFF Başkanı Mahmut Özgener, "Onursal başkanımız, 6. kez üst üste seçilerek bu alanda bir rekor kırdı. UEFA Kongresi'nin İstanbul'a kazandırıldığı dün ve bugün futbolumuzun altın sayfalarında yer alacak" dedi. TFF 1.Başkanvekili Lutfi Arıboğan da yılbaşından beri tam bir takım çalışması içinde olarak ve 53 federasyonun hemen hemen tamamını ziyaret ederek, çok yoğun bir çalışma yaptık. UEFA İcra Kurulu'nun en tecrübeli üyesinin bir Türk olması mutluluk verici" diye konuştu.
35'incisi yapılan UEFA Kongresinde, Türkiye Futbol Federasyonu'nu adına Başkan Mahmut Özgener, Başkanvekilleri Lutfi Arıboğan ve Servet Yardımcı ile Milli Takımlardan Sorumlu Yönetim Kurulu üyesi Levent Kızıl temsil etti.
Seçimler sonucunda UEFA İcra Kurulu'nda yer alan 7 üye şöyle belirlendi:
Angel Maria Villar Llona (İspanya) - 47 oy
Şenes Erzik (Türkiye) - 42 oy
Peter Gilliéron (İsviçre) - 40 o
Grigory Surkis (Ukrayna) - 38 oy
Borislav Mihaylov (Bulgaristan) 28 oy
Sergey Fursenko (Rusya) 27 oy
Mircea Sandu (Romanya) - 15 oy

Tüm hakları Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu'na aittir.