Sibel Özkan Dünya Şampiyonu

Ekleme Tarihi 15.7.2011

Güney Kore’nin Goyang kentinde devam eden Dünya Halter Şampiyonası’nda 48 kiloda silkmede 117 kilo kaldıran Sibel Özkan, Türkiye’ye bayanlar kategorisinde ilk altın madalyayı kazandıran sporcu oldu.

GSGM BASIN – Güney Kore’nin Goyang kentinde devam eden Dünya Halter Şampiyonası’nın ikinci gününde 48 kiloda mücadele eden olimpiyatın ilk altın kızı Nurcan Taylan ve olimpiyat ikincisi Sibel Özkan birbirleriyle yarışırken aradan sıyrılan Çinli sporcu Mingjuan Wang toplamda altın madalyanın sahibi oldu.Türkiye, Dünya Halter Şampiyonası’nda beklediği ve istediği altın madalyaya bayanlarda ulaştı. Ancak bu hiç de kolay olmadı. Çünkü, hakemlerin skandal kararı, yapılan itirazla son anda engellendi ve silkmede Çinli sporcuya giden altın madalya geri alındı.

NURCAN GÜMÜŞ KOPARDI
Koparma kategorisinde ilk hakkında 90 kg deneyen Nurcan Taylan bu ağırlığı kaldıramadı. İkinci hakkında yeniden 90 kilo deneyen Taylan bu kez başarılı oldu. Üçüncü hakkında ise 93 kilo deneyip altın madalyaya uzanmak isteyen Nurcan Taylan başarılı olamayınca, gümüş madalyada kaldı.Sibel Özkan ise koparma kategorisinde ilk hakkında denediği 89 kiloyu kaldırarak bronz madalyanın sahibi olurken, ikinci hakkında 92 kilo üçüncü hakkında ise 93 kiloyu kaldıramadı. Özkan, Nurcan Taylan’ın ardından kürsüde yer alan ikinci Türk sporcumuz oldu.

SİBEL ALTINA SİLKİNDİ
Silkme daha çekişmeli geçerken, hakemler bir de skandal karara imza attı. Nurcan Taylan 115, Sibel Özkan ise 117 kiloda başarılı oldu. Wang ise 118 istedi ancak bara yanlışlıkla 115 kilo takıldı. Bu ağırlığı kaldıran Çinli sporcu, 118 kaldırmış gibi birinci ilan edildi. Ancak Türk heyetinin yaptığı ısrarlı itiraz, IWF Başkanı Tomas Ajan’dan da destek görünce, Mingjuan Wang’ın son kaldırışı geçersiz sayılarak, bir hak daha tanındı.Ancak Wang, kaldıramayacağını anlayınca, podyuma gelmekten vazgeçti ve Sibel Özkan 117 kiloluk kaldırışıyla, altın madalyanın sahibi oldu. Nurcan Taylan ise tartı avantajı ile gümüş madalyaya uzandı.

ÇİNLİ TOPLADI
206’lık toplam ağırlık Sibel’e bir gümüş madalya daha getirirken, 205 kilo ile Nurcan bronz madalyanın sahibi oldu. Çinli sporcu ise 208 toplam ağırlık ile altın sayısını ikiye çıkartmayı bildi. Böylece Sibel Özkan bir altın, bir gümüş, bir de bronz madalya kazandı. Diğer sporcumuz Nurcan Taylan ise iki gümüş ve bir bronz madalyayla şampiyonayı tamamlamış oldu.

EROL BEKLENENİ VEREMEDİ
Güney Kore’nin Goyang kentinde devam eden Dünya Halter Şampiyonası’nın ikinci gününde podyuma çıkan 62 kilo A grubundaki temsilcimiz Erol Bilgin, kendisinden bekleneni veremeyerek 11. oldu.2009 Avrupa Şampiyonası’nda birinci olup kürsüden inmeyen Bilgin, Dünya Şampiyonasında dokuzuncu olarak büyük bir hayal kırıklığı yaşattı. Koparmada ilk hakkında 130 kiloyu kaldıramayan Bilgin, ikinci hakkında 135 kg kaldırarak moral kazandı. Ardında üçüncü hakkı için 140 kg deneyen Erol Bilgin başarılı olamadı.Silkmede ilk sporcu olarak podyuma çıkan Bilgin ilk hakkında 155 kg kaldırarak kendine geldi. Daha sonra ikinci hakkında 160 kiloyu kaldıramadı.Dirseğinde sakatlığı nükseden milli sporcumuz Erol Bilgin kendini riske etmek istemeyince üçüncü hakkını denemeyerek yarıştan çekildi. Karşılaşmaları Gençlik ve Spor Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Babacan, Halter Federasyonu Başkanı Hasan Akkuş, federasyon Asbaşkanları Zeki Türkeş ve Ümit Durak’da izledi.

BÜNYAMİN SEZER 14. OLDU
Güney Kore’nin Goyang kentinde devam eden Dünya Halter Şampiyonasının ikinci gününde sabah seansında podyuma çıkan 62 kg’daki temsilcimiz Bünyamin Sezer 14. oldu. Koparma kategorisi için podyuma gelen Sezer, birinci hakkında 125 kg, ikinci hakkında 131 kg kaldırdı. Son denemesinde ise 134 kg altına giren Sezer başarılı olamadı.Silkme kategorisinde ise birinci denemesinde 140 kg. kaldıran Sezer, ikinci hakkında 147 kiloyu deneyip başarılı olamayınca, üçüncü hakkında 147 kiloyu kaldırdı. 62 kg’daki milli sporcumuz Bünyamin Sezer bu sonuçların ardından toplamda 278 kg kaldırarak 14 oldu.

Gazi Mahallesi Silahtar Cad. No:104 Yenimahalle / ANKARA

0(312) 425 30 57

0(312) 417 33 74

info@taskk.org.tr

Yazılım&Tasarım OMEDYA
Tüm Hakları Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu'na aittir.