TFF Beylerbeyi Tesisleri Açıldı

Türkiye Futbol Federasyonu'nun birçok birimine uzun süre ev sahipliği yapan TFF Beylerbeyi Tesisleri yenilenen haliyle hizmete açıldı.

18 Nisan 2019, Per

Anasayfa / Haberler / Tff Haberleri

Tahkim Kurulu, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, Merkez Hakem Kurulu, Etik Kurulu, Uyuşmazlık Çözüm Kurulu ve Temsilciler Kurulu'nun yer aldığı TFF Beylerbeyi Tesisleri'nin açılış törenine TFF Başkanı Hüsnü Güreli, TFF eski Başkanı Yıldırım Demirören, TFF Başkanvekilleri Nihat Özdemir, Ali Dürüst, İbrahim Usta ve Cengiz Zülfikaroğlu, Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Ali Düşmez, Yönetim Kurulu Üyeleri Erhan Kamışlı, Mustafa Çağlar, Alaattin Aykaç, Prof. Dr. Mete Düren, Fuat Guguloğlu, Ali Özdoğan, Genel Sekreter Kadir Kardaş, kurul başkan ve üyeleri katıldı.

Törende, TFF Onursal Başkanı Şenes Erzik, Medipol Başakşehir Başkanı Göksel Gümüşdağ, Spor Toto 1. Lig kulüp başkanları, İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, İstanbul Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ile spor basınının temsilcileri de yer aldı.

Hüsnü Güreli: Türk futboluna yakışır bir tesis oldu

Törende konuşan TFF Başkanı Hüsnü Güreli şunları söyledi: "Bugün burada Federasyonumuzun birçok birimine ev sahipliği yapan ve tümüyle yenilediğimiz Beylerbeyi Tesisleri'nin açılışını gerçekleştiriyoruz. Beylerbeyi Tesislerimiz uzun yıllar genç milli takımlara ve Türk sporuna bir eğitim yuvası olarak hizmet verdi ve geleceğin yıldızlarını yetiştirdi. Ancak yıllar içerisinde bu tesisimizin yenilenme ihtiyacı doğdu. Biz de Türkiye Futbol Federasyonu Yönetimi olarak bir yıl önce, bir önceki başkanımız Yıldırım Demirören ile birlikte Yönetim Kurulu olarak bu Beylerbeyi Tesisleri'nin Boğaziçi'nin dokusuna uygun halde yenilemeye karar verdik.

Burası esasen 8 adet konteyner ve idari bina ile Türk futboluna hizmet vermeye çalışıyordu. Gerekli tüm izinleri alıp 6-7 ay gibi çok kısa süre içerisinde burasını bu konteynerlerden kurtardık ve modern bir yapıya kavuşturduk. Geleneksel Türk mimarisi ile modern yapıyı birleştiren bu tesisimizi Türk futboluna yakışır bir hale getirdik ve tesislerimize bir yenisini daha eklemiş olduk. Bugün bu tesisin Türk futboluna ve Türk futbolunun hizmetine sunulmasını gururla sizlerle paylaşıyoruz.

Değerli misafirler;

Bildiğiniz gibi TFF Yönetimi olarak Merkez Hakem Kurulu ve bağımsız yargı kurullarının bağımsız çalışma düzeniyle bizim aramızda hiçbir bağ yoktur. Bizler Yönetim Kurulu olarak bu yargı kurullarını seçtikten sonra dört yıl boyunca gözetim ve denetim yetkisini kullanmadığımız, kullanamadığımız gibi statümüz gereği, görevden el çektirme dâhil alabileceğimiz hiçbir karar yoktur. Bu kurulların zaten bu bütün statüde tanımlanan hal ve şartlar bağımsızlığını ifade etmektedir ve bağımsız çalışmalarının da güvencesidir.

Bildiğiniz gibi Tahkim Kurulu, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, Merkez Hakem Kurulumuz, Etik Kurulumuz, UÇK ve Temsilciler Kurulumuz, burada hizmet vermeye devam edeceklerdir. Burada geçen sene aldığımız Yönetim Kurulu kararı ile tespit ettiğimiz, kararlaştırdığımız gibi hiçbir Yönetim Kurulu üyesi, hiçbir çalışan, hiçbir diğer kişi, üçüncü şahıs, bu tesislerde olmayacak. Burasının giriş çıkış kapıları, her şeyi dijital, her şey kontrol altında ve takipte olacak.

Bu tabi bugüne kadar olan çalışmaların bağımsızlığına Sayın Disiplin Kurulu başkanımın dediği gibi herhangi bir açıklama anlamında veyahut da bir yanlış anlaşmaya meydan vermez. Ancak bu zaten temel ilkedir. Biliyorsunuz bütün ülkelerde bütün yargı kurulları bu şekilde çalışır. Tüm kurullara bu yeni evlerinde başarılar diliyorum.

Burayı federasyonumuza kazandıran her şeyden önce Spor Bakanlığımıza, Spor Genel Müdürlüğümüze, bu kararı veren ve imzayı atan Onursal Başkanımız Şenes Erzik'e, bu tesisleri diğer tesislerle birlikte Türk futboluna birçok tesis kazandıran Yıldırım Demirören başkanımıza, Tesis ve Yatırımlardan Sorumlu Değerli Başkanvekilimiz Nihat Özdemir'e, burayı kısa sürede, çok kısıtlı bir bütçeyle bu hale getirilmesinde büyük emeği geçen Başkanvekilimiz Cengiz Zülfikaroğlu'na yürekten teşekkür ediyorum.

Tesislerimizin yenilenmesinde katkıları olan değerli sponsorlarımız Arçelik, DYO ve NETAŞ'a da şükranlarımızı sunuyorum ve işbirliğimizin de sürerek devamını diliyorum. Sizlere bu açılış törenimize katılımlarınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum, şükranlarımı sunuyorum. Sevgi ve saygılarımı sunuyorum."

TFF Başkanı Hüsnü Güreli, ardından, "Türk futboluna, Türkiye Futbol Federasyonu'na geçtiğimiz 7.5 yıl hizmet eden ve bu tesislerin diğer bütün tesislerin yapılmasında büyük emeği olan Sayın Yıldırım Demirören'i lütfederse kürsüye davet etmek istiyorum. Muhakkak söyleyecekleri vardır" sözleri ile Yıldırım Demirören'i kürsüye davet etti.

Yıldırım Demirören: Beylerbeyi Avrupa'da özel bir yer

Yıldırım Demirören yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: "Sayın Hüsnü Güreli'ye teşekkür etmek istiyorum. Çünkü protokol olarak kendisinden sonra davet ettiği için büyük jest yaptı. Teşekkür ediyorum kendisine. Bizler Yönetim Kurulu olarak benim dönemimde 7 sene futbolun düzelmesi, Türk futbolunun marka değerinin artması ve tesisleşmeye çok önem verdik. Tabi bunu tek başıma ben yapmadım. Hep Yönetim Kurulu arkadaşlarımla yaptım, onların destekleriyle yaptım, onların çalışmalarıyla yaptım.

Riva'yı örnek gösterebiliriz dünyanın en güzel tesisi. Yeni yapılan inşaatımız Riva'nın yanındaki yine dünyanın sayılı tesislerinden biri… Bugün Beylerbeyi'nde kurullarımız için yaptığımız bu tesis yine Avrupa'da özel bir yer. Bunlar çok güzel, bundan sonra da devam edeceğine inanıyorum. Ben Beylerbeyi Tesisi'nin Türk futboluna hayırlı olmasını diliyorum. Tabi özellikle federasyonun yaptığı her yatırımda desteği olan başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, geçmiş spor bakanlarımıza ve bugünkü Spor Bakanımıza, Spor Toto Teşkilatı'na da ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Tekrar hayırlı olsun."   

Konuşmaların ardından TFF Başkanı Hüsnü Güreli, katkılarından dolayı Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen'e forma ve plaket hediye etti. Başkan Hüsnü Güreli, ayrıca Beylerbeyi Tesisleri'ne desteklerinden ötürü Arçelik Türkiye Pazarlama Direktörü Mehmet Tüfekçi, NETAŞ CEO'su Müjdat Altay, DYO Satış Pazarlama Direktörü Melek Soklangıç Dinçer'e birer plaket verdi.

Açılış töreni, TFF Başkanı Hüsnü Güreli'nin ev sahipliğinde tesislerin gezilmesinin ardından sona erdi.

TFF BEYLERBEYİ TESİSLERİ

Yeniden düzenlenerek çağdaş bir görünüme kavuşan TFF Beylerbeyi Tesisleri, 7 bin metrekare alan üzerine kurulu. Geleneksel Türk mimarisi ile modern mimarinin izlerini taşıyan tesislerde toplam 2 bin 700 metrekare kullanım alanına sahip iki idari bina bulunuyor.

Her türlü seminer ve etkinlikler için teknik altyapı ve toplantı odalarının mevcut olduğu tesislerde sportif organizasyonlar ve etkinliklere hizmet edebilecek bir futbol sahası, yemekhane ve kafeterya da yer alıyor.

Tüm hakları Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu'na aittir.