“türkiye Ve Dünya’da Altyapı Modelleri” Konulu Panel Manisa’da Yapıldı

Ekleme Tarihi 20.1.2012

Mercedes-Benz Ege Kupası organizasyonu kapsamında, "Türkiye'de ve Dünya'da Altyapı Modelleri" konulu panel Manisa Anemol Otel'de yapıldı.

Mercedes-Benz Ege Kupası organizasyonu kapsamında, "Türkiye'de ve Dünya'da Altyapı Modelleri" konulu panel Manisa Anemol Otel'de yapıldı. Açılış konuşmasını TFF Yönetim Kurulu Üyesi Arif Koşar'ın yaptığı panelde, TFF Futbol Gelişim Direktörü Tolunay Kafkas'ın yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri U16 Milli Takım antrenörü Juan Carlos Michia ve Danimarka U16 Milli Takım Antrenörü Thomas Frank kendi ülkelerindeki altyapı modellerini hakkında bilgi verdi.
Panelde konuşan Kafkas da genç yaş kategorilerinde amacın maç kazanmak değil, oyuncu kazanmak olduğunu ifade etti. İngiltere Premier Lig ve İspanya'nın La Liga liglerindeki takımların pas yüzdeleri hakkında istatistiki bilgiler veren Kafkas, altyapıda öğretilen sistemlerin üst düzey futbol oynamak için ne kadar önemli olduğunu vurguladı. Kafkas "Şampiyonlar Ligi'nde bir oyuncu en az 1400 kez yön değiştiriyor. Son altı yılda paslaşmalarda yüzde 13, ileriye doğru paslaşmalarda yüzde 10'luk bir artış oldu. Avrupa'nın üst düzey liglerinde gördüğümüz bu istatistiklerin ışığında bu standartlarda futbol oynayan değerler üretebilmemiz için çok çalışmamız gerektiği ortada." dedi.
Spor Toto Süper Lig'deki takımların altyapıdan gelen gençlere yeterince süre vermediğini belirten Kafkas "Özel bir durumu olan Ankaragücü haricindeki takımlarda en fazla 4 oyuncunun gençlik geliştirme programlarından gelmekte, bunlara da süre yeterince sure tanınmamaktadır. Bunun yanısıra Almanya'dan Bayern Münih takımın 5 oyuncusu altyapıdan yetişmişken Barcelona'nın ise 14 altyapı oyuncusu oynatmaktadır. Altyapıdan yetişen oyuncuların kulüpte geçirdikleri uzun zamanda kulüp kültürü ve değerlerini içselleştirebiliyor. Altyapı sonradan gerekenleri ve gerekecekleri yerine getirme için önkoşulları yerine getirmektir. Altyapı sadece küçük yaşta spora başlamak değildir. Üst seviyede futbol oynamak için üretken altyapılara, küçük yaştan başlayarak doğru eğitilmiş oyunculara, onların iyi koşullarda futbol oynayabilecekleri tesislere ihtiyaç vardır" dedi.
Genç Milli Takımlar seviyesinde başarıya ulaşmış oyuncuların A Milli Takım'a taşınamadığına değinen Kafkas, "2000-2006 yılları arasında yıldızlar ve gençler kategorisinde ilk 4'e giren takımlardan sadece 56 oyuncu çıkmış bunlardan 20 tanesi üst liglerde forma giymiştir. Bu veriler bize genç yaş kategorilerinde asıl hedefin şampiyonluklar değil, iyi eğitimli uzun vadede kulüplerimize katkı yapacak oyuncular yetiştirmek olması gerekiyor. Genç yaş kategorilerinde amaç maç kazanmak değil, oyuncu kazanmaktır. Bu nedenle kulüplerin gençlik geliştirme sorumlularına yönelik eğitimler düzenlemek önceliklerimiz arasındadır.

UEFA'nın Kulüp Lisans Talimatı'nın gençlik geliştirme programlarına etkisine değinen Kafkas, "Kulüp lisans sistemi kalite standartlarının yükseltilmesi ve bunun belgelenmesidir. Her ulusal federasyon UEFA'nın hazırladığı kulüp lisans talimatını kendi kuralları doğrultusunda uygulamak zorundadır. TFF, UEFA Kulüp Lisans Talimatı'nı 2003'te onaylamıştır. Ana amacımız bu sistemefde yapılacak değişiklerile kulüplerimizin altyapı sistemlerine standard haline getirmek ve gençlik geliştirme sistemlerini verimli hale getirmektir" ifadelerinin kullandı.
Genç oyuncu gelişimindeki önemli organizasyonlardan biri olan TFF-Ülker Futbol Eğitim Merkezlerine de değinen Kafkas "10-12 yaş arasındaki yetenekli çocuklarımızın yer aldığı bu kulvarda çok önemsediğimiz bir adım attık. Futbol Eğitim Merkezleri ile kulüpler bu organizasyonu işbirliği ile yürütecek. Bu merkezler kulüplerimize bir kaynak oluşturacak. Şimdiden 20'ye kadar kulübümüz bu organizasyonda bizimle işbirliği içinde. Bu sistem aynı zamanda Kadınlar 1. Ligi'ndeki kulüplerin altyapılarını besleyici olarak da hizmet verecek." diyerek sözlerini tamamladı. CBÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) Müdürü Prof. Dr. Niyazi Eniseler'in yönettiği panelde ABD U 16 Milli takım Teknik Direktörü Juan Carlos Michia ve Danimarka U 16 Milli takım teknik direktörü Thomas Frank da ülkelerindeki altyapı modelleri hakkında bilgi verdi.

 

 

Gazi Mahallesi Silahtar Cad. No:104 Yenimahalle / ANKARA

0(312) 425 30 57

0(312) 417 33 74

info@taskk.org.tr

Yazılım&Tasarım OMEDYA
Tüm Hakları Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu'na aittir.