İstiklal Marşı 98 Yaşında

Ekleme Tarihi 12.3.2019

Bir milletin varoluşunun eseri olan Türk Milleti'nin bağımsızlığa ve kutsal değerlerine olan inancını destanlaştıran İstiklal Marşımızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Milli Marş olarak kabul edilmesinin 98. yıl dönümünü büyük bir gururla kutluyoruz.

 1 Mart 1921'de başkanlığını Mustafa Kemal Atatürk'ün yaptığı Meclis görüşmelerinde İstiklal Marşı Şiiri, elemelerden kalan son altı şiirle birlikte Meclis'in seçimine sunuldu. Hamdullah Suphi Bey'in kürsüden okuduğu, Atatürk'ün "Bu marş, bizim inkılabımızın ruhunu anlatır" dediği İstiklal Marşı, 12 Mart 1921 tarihinde kabul edildi.

İstiklal Marşı, kabulünün ardından İngilizce, Almanca, Fransızca, Macarca ve Farsça'ya çevirilerek, yurtiçinde ve yurtdışında dağıtıldı, mitinglerde ve törenlerde halkın manevi ve milli duygularını güçlendirmek amacıyla okunmaya başlandı.

Genel Başkan Ali Düşmez yayınladığı mesajında; “İstiklal Marşımızın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma gününde Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder ATATÜRK’ü, İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif ERSOY’u ve bütün İstiklal kahramanlarımızı bir kez daha rahmet, minnet ve şükran’la anıyorum.”dedi.

Gazi Mahallesi Silahtar Cad. No:104 Yenimahalle / ANKARA

0(312) 425 30 57

0(312) 417 33 74

info@taskk.org.tr

Yazılım&Tasarım OMEDYA
Tüm Hakları Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu'na aittir.